fbpx

Tanıtım Yazısı Nedir ? Ne İşe Yarar?

Tanıtım yazısı, kurum, kuruluş, marka, ürün ya da hizmetin farkllı websitelerinde detaylı bilgiler verilerek yayınlanmasıdır. Belirli kitlelere sahip olan web siteleri ile marka, ürün ya da hizmetlerin tanıtılması ve farklı insanlara ulaşması çok daha kolay olmaktadır. Aynı zamanda tanıtım yazısı yayınlanan sitelerden, sitenize link gelmesi durumunda hem domain otoriteniz hem de sitenizin genel SEO sıralamalarında gözle görülür artış meydana gelmektedir.

Tanıtım Yazısı Nedir?

Bu içeriği SEO çalışmaları için araştıran kişilere şöyle açıklayabiliriz: Kendi web sitenizin başka bir sitede (haber, blog vb.) yazdığınız içeriğin yayımlanarak o sitedeki ziyaretçilere erişmesini sağlamak ve yazı içerisinden link bağlantısı verilerek kendi sitenizin sıralamasını ve SEO puanını arttırmaya yönelik olarak yapılan bir çalışma diyebiliriz. Tabi ki tek amacı websitesinin sıralamasını yükseltmek değildir. Doğru yazıldığı ve kullanıldığı taktirde marka oluşturma, ürün ve hizmet tanıtımları için çok etkili bir rol almaktadır.

Tanıtım Yazısı Ne İşe Yarar?

Tanıtım yazısı, Google üzerinde sıralamasını yükseltmek isteyenler için backlink sağlarken, marka ve yeni ürün sahiplerine ise tanıtım fırsatı sağlar.

 • Hizmet tanıtımı
 • Ürün/marka tanıtımı
 • Marka’ya olan güveni arttırır
 • Araştırma yapan kullanıcılara daha fazla sonuç gösterilir
 • Anahtar kelimede sıralama artışı sağlar.
 • Daha fazla kitleye ulaşmanızı sağlar.

Tanıtım yazıları, özellikle piyasaya yeni çıkarılacak bir ürün için ya da dijital reklamlara ağırlık veren kişilerin organik sonuçlarda desteklenmesi için büyük rol oynamakta. Web siteleri için ise önemli derecede backlink katkısı sağlar.

İlginizi çekebilir: https://senturkoguzhan.com/backlink-nedir/

Tanıtım Yazısı Nerelerden Alınır?

Ülkemizde tanıtım yazısı alabileceğiniz en iyi yerler büyük haber siteleridir. Çünkü dijital haber kanalları gelişmiş ve kitleleri oldukça yüksektir. Bunun haricinde işiniz ile ilgili paylaşımlar yapan yerlerden tanıtım yazısı almanız yayınlanan içeriğinizden trafik çekmenize hem de daha doğru hedef kitleye ulaşmanızı sağlayacaktır. Tanıtım yazısı alabileceğiniz yerler:

 • Ulusal Haber Siteleri
 • Yerel Haber Siteleri
 • Sektörel Bloglar
 • Yerel Firma Siteleri
 • Forum Siteleri

gibi yerlerden tanıtım yazısı alınabilir.

Tanıtım yazısı alınabilecek haber siteleri

Site adıDaPa
posta.com.tr
hurriyet.com.tr
SEO Expert
Sr. SEO Expert
SEO Manager

Tanıtım Yazısı Ne Fayda Sağlar?

 • Da Pa değerini arttırır,
 • Sıralamada artış sağlar,
 • İndex hızını arttırır,
 • Alınan yerden backlink sağlar,
 • Alınan yerden trafik sağlar.

Tanıtım yazısı, adından da belli olacağı gibi link verilen sitenin tanıtımının yapılmasıdır. Verilen link hakkında içeriğin tanıtımı yapılır ve çapa ya da düz olarak link paylaşılır. Bu sayede siteye link verilmesi ile sitenin DA (Domain autority) ve PA (Page Autority) değerleri artar. Linki eklenen sayfanın Google üzerindeki mevcut değerleri artar. Bu sayede sıralaması yükselir ve daha fazla görünür olarak ziyaretçi kazanılması hedeflenir.

Firma Tanıtım Yazısı

Firma tanıtım yazısı, profesyonel içerik editörleri tarafından doğru dille yazılmalıdır. Özensiz ya da basit şekilde yazılan firma tanıtım yazıları beklentinizi karşılamayacak olup, alınan yerlerden ekstra trafik gelmesini azaltacaktır.

Firma tanıtım yazısı örneğini aşağıdaki bağlantıda bulabilir ve indirebilirsiniz. Tanıtım yazınızı haber siteleri, bloglar ya da sektörel sitelerde yayınlatmak ya da özel olarak tanıtım yazınızı hazırlatmak için iletişime geçebilirsiniz.

Tanıtım Yazısı Alınacak Yer Nasıl Bulunur?

Tanıtım yazısı yayınlatacağınız yeri bulmanın birkaç yolu mevcut. Bunlardan en kolayı bu tür işleri yapan ajans ya da kişiler ile iletişime geçerek size en faydalı olabilecekleri seçmeniz, ardından içeriğinizi göndererek yazınızı yayınlatabilirsiniz.

Tanıtım yazısı almak için tercih edilen çoğunluklu yerler haber siteleri, yüksek trafikli bloglar ya da işiniz ile ilgili yayın yapan blog siteleri çoğunlukla tercih edilmektedir. Ajans ya da kişi ile çalışmak istemeyenler doğrudan sitelerin iletişim bilgilerinde yazan bilgilerden iletişime geçerek yayın yapabilirsiniz.

İlgili siteyi bulmanın yöntemlerinden biri, Google üzerinde arama yapmaktır. Örneğin tanıtım yazısı hizmeti sağlıyorsunuz. Bunun için gerekli adımları liste şeklinde paylaşıyorum:

 • Link alacağınız hizmeti belirleyin
 • Tanıtım yazısı nedir? sorusunu Google’da aratın
 • Sıralamada olan siteleri gezmeye başlayın
 • Aralarında haber ya da blog sitesi olanları not edin
 • İletişim bilgilerinden kendilerine ulaşın (örn: mail)
 • Kurumsal dille linkinizin eklenmesini ya da mevcut yazınızın yayınlanmasını talep edin.
 • Ücretleri ve şartları öğrenin

iletişimde kalarak sitenizin linkinin diğer sitede olmasını bu şekilde sağlayabilirsiniz.

Tanıtım Yazısı Nasıl Alınır?

Tanıtım yazısı alınacak yeri buldunuz. Peki tanıtım yazısı nasıl yazılır ve alınır?

Neyin tanıtımını yapacağınıza karar verdiniz mi? Örneğin hizmetinizi, işinizi ya da ürününüzün mü tanıtımı yapacaksınız yoksa mevcutta olan sitenizin Google üzerinde yükselmesi için normal bir link mi istiyorsunuz?

Ürün tanıtım yazısı için bol resim ve video ayarlamanızı tavsiye ederim. Özellikle yeni çıkaracağınız bir ürün ise, faydalarını nasıl kullanıldığını ve diğer durumları doğru şekilde açıklayan en az 350 kelimelik bir içerik hazırlayın. Web sitenizin linkini burada paylaşmanız gerekli. Tabi bunu yaparken yine kurallara dikkat etmek bizim lehimize olacaktır.

Bağlantınızı çapa metin şeklinde ekleyebilirsiniz. Ben bu durumlarda daha çok sitenin en alt kısmına açık link olarak ekliyorum. Örneğin 5 adet link alacaksanız bunun 3 tanesini açık bağlantı 2 tanesini çapa metin şeklinde alabilirsiniz. Ardından içeriğinizi gönderin işte bu kadar.

Tanıtım yazısı hakkında aklınıza takılanları yorum ya da mail yolu ile sorabilirsiniz. Dilerseniz bu konuda sizler için faydalı olabilecek yerlerin bağlantılarını da tespit edebiliriz.

Tanıtım yazısı nasıl yazılır?

Tanıtım yazısı, kurumsal fakat tanıtıcı bir dille yazılması gereklidir. Neyin tanıtımı yapılacağına göre yazım dili değişebilir.

Ürün tanıtım yazılarında: Ürünü açıklayıcı, kullanımlarını, faydalarını, uzmanların ürün hakkında görüşlerini (varsa), hayatımızda neyi kolaylaştırdığını ya da önlediğini gibi konulara değinilebilir. Bu hem pazarlama hem de ürünün satışını iyi derecede arttıracak bir durumdur.

Firma tanıtım yazılarında: Firmalar için tanıtım yazılarında, öne çıkan ya da çıkarılmak istenen hizmetin vurgusu yapılması gereklidir. Etkileyici bir dil ile kişilerin o hizmeti sunan diğer firmalardan harici neden sizi seçmesini gerektirdiğini betimlemeniz gerekmektedir.

Şirket tanıtım yazılarında: Şirket tanıtım yazıları, hızlı yükselmek, adından bahsettirmek için gerekli bir işlemdir. Bu yüzden şirketi anlatan, yaptığı işleri, hedeflerini ve katkısını bildiren durumların olması oldukça dikkat çekecektir.

Tanıtım yazısı örneği

Tanıtım yazısı örneğini görüntülemek için verdiğim bağlantı üzerinden dosyayı indirebilir ve inceleyebilirsiniz. Paylaşılan tanıtım yazısı örneğini kendinize sektörünüze göre uyarlayabilirsiniz. Birebir aynısını ya da benzerini yazmanız halinde Google kopya sayacaktır. Bu yüzden özgün şekilde oluşturmanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.