fbpx

E-Ticaret SEO

E-ticaret siteleri için arama motoru ve diğer dijital pazarlama kanallarında başarı ve dönüşüm elde etmek oldukça zordur. E-Ticaret SEO için yazacaklarım aslında tamamı bir bütündür. Her biri ne kadar iyi olursa o kadar iyi dönüşüm ve trafik almanız muhtemeldir. Sadece reklamlarınız sosyal medya ve Google platformlarında yer alması ya da arama motorlarında iyi konumlarda yer alarak trafik elde etmeniz her zaman işe yaramayabilir. Kullanıcıların sitenizdeki deneyimleri, fiyat ve rekabetler, ilgi çekici görseller ve açıklamalar gibi bir çok etken satışlarınızı arttırmanızda önemli rol oynayacaktır. Şu anda daha iyi şekilde nasıl arama motorlarında yer alırız kısacası E-Ticaret SEO teknikleri nasıl kullanılır ve uygulanır bunları ele alacağız.

E-Ticaret SEO Teknikleri

Başlıklar halinde anlatacağımız E-ticaret SEO tekniklerini uygulayarak Google ve diğer arama motorlarında daha iyi konumlarda yer alabilirsiniz.

Detaylı Anahtar Kelime Araştırması

SEO uygulamaları gerçekleştireceğiniz site ne olursa olsun en değerli aşama anahtar kelime araştırmasıdır. Seçtiğiniz anahtar kelimeleriniz ne kadar doğru olursa kullanıcıların aradığı kelimelerde çıkmanız o kadar stabil ve dönüşüm odaklı olur. Genel olarak E-ticaret sitelerinde araştırma ve satın alma niyetine yönelik anahtar kelimeler kullanılması daha etkilidir.

Örnek:

Xiaomi Note 8 Pro Fiyatları  Bu anahtar kelimeyi arayan kullanıcılar yüksek ihtimalle telefonun fiyatını araştırmak için tercih ediyordur.

Xiaomi Note 8 Pro Satın Al / Xiaomi Note 8 Pro En Uygun Fiyatı Bu tür arama kelimelerini tercih edenlerin ise dönüşüm oranları daha yüksektir.

Anahtar kelimelerin sonuna gelen ekler ne kadar fazla olursa o kelimede gireceğiniz rekabet düzeyi düşer. Örneğin “Xiaomi Note 8 Pro” kelimesi için 10 milyon sonuç çıkarken sonuna “satın al” ekleyince rakipleriniz e-ticaret siteleri olacak ve dolayısıyla 2 milyon sonuç çıkacak.

E-Ticaret sitelerinde anahtar kelime araştırması yaparken 3 türde analiz yapmanız  gereklidir.

1- Kategori Başlıkları : Kategori başlıkları genel olarak ürünlerden daha fazla aranır. Bu yüzden kelimeleri seçerken daha dikkatli olmanız sonuçlara daha iyi ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Örnek:

Cep Telefonu kategorisi için : Cep Telefonu & Akıllı Telefon Modelleri ve Fiyatları

şeklinde başlık yazmanız sizleri Google üzerinde farklı kelimelerde sıralamanıza yardımcı olacaktır. Örneğin bu başlık ile “Cep telefonu modelleri” “cep telefonu fiyatları” “Akıllı Telefon Modelleri” gibi farklı farklı kelimelerde arama sonuçlarında gözükebilirsiniz.

2- Ürün Başlıkları : Genel olarak ürünler de yüksek hacimli olarak aranabilmektedir. Özellikle spesifik ya da ihtiyaca yönelik ürünler için kelime analizinizi iyi yapmanız sizleri başarıya ulaştıracaktır. Başlıklarda marka, nitelik, renk ve model belirtmeniz sizlere daha da avantaj sağlayacaktır.

Örnek:

Boy Uzatıcı Tabanlık için : Boy Uzatıcı Ayakkabı Tabanı – Anında 10 cm uzayın

Duvar Saati İçin : Quart Duvar Saati Mavi Renk 30 cm

bu şekilde çeşitlendirerek başlıklarınızı yazabilirsiniz.

3- İçerik Pazarlaması : E-ticaret sektöründe rekabet her geçen gün daha da fazla artmakta. Bu yüzden içerik pazarlaması ile ürünlerinizi ya da markanızı tanıtmanın ve bunu dönüşüme çevirmenin en iyi yollarından biri içerik pazarlamasıdır.  Sattığınız ürünlere ya da bulunan kategorilerinize göre içeriklerinizi oluşturabilirsiniz.

Site İçi Optimizasyon

E-Ticaret SEO çalışmalarında site içi optimizasyon genel olarak insanları korkutmaktadır. Bunun en büyük sebebi kategori ve ürün sayfalarının çokluğundan kaynaklıdır. Öncelikle kategori sayfalarınızın optimizasyonları için değinelim:

Kategori sayfaları için : 

E-Ticaret sitelerinin hemen çoğunda kategori sayfalarında sadece ürünler listelenmiş durumda. Onun haricinde yapılan hiçbir optimizasyon türü genel olarak es geçiliyor. Kategori sayfalarının meta başlık ve açıklamaları az önce bahsettiğimiz anahtar kelime araştırmasına göre eklemeniz durumunda yüksek oranda faydasını göreceksiniz.

Bu konuda yapılan diğer yanlışlardan biri de kategori sayfalarında aşağıya indikçe sonsuz ürün yükleniyor. Bu kullanıcıların dikkatini çekse de tecrübelerime dayanarak şunu söylemeyelim: sonsuz akış yerine sayfalandırma kullanmanızı öneririm.

Aynı zamanda birçok E-Ticaret SEO konusunda atlanan hatalardan biri H etiketlerinin kategori sayfalarına eklenmemesi ya da yanlış eklenmesinden kaynaklı olarak sıralamalarda gözükmemekte ya da alakasız kelimelerde sıralama almaktadır. Bu hususlara dikkat edilmesi oldukça önemlidir.

Ürün sayfaları için : 

Bir ürünü birden fazla E-ticaret sitesi ve pazaryerleri sattığı için ürün bazlı SEO yapmak oldukça zordur. Çünkü E-ticaret sitesi ürün açıklama ve özellikleri için içerikler üretmektedir. E-Ticaret sitelerinde ürün bazlı SEO için dikkat etmeniz gerekenler:

 • H etiketleri
 • Ürün açıklaması özgün olmalı
 • Ürün özellikleri bulunmalı
 • Başlık seçimlerinde niteliklerden yararlanın
 • Ürün yorumları için ziyaretçilerinizi teşvik edin

Site geneli için : 

Alışılagelmiş SEO yöntemlerinden ziyade daha teknik konularda işlemler yapmanız sizleri rakiplerinizin önüne geçirmekte büyük rol oynayacaktır. Tabi ki Google üzerinde daha fazla fark edilmesini istediğiniz kategori ve ürünlerinize iç link vermeniz avantaj olacaktır. Bu hem sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerin hem de Google ve diğer arama motoru botlarının dikkatini çeker.

Yapısal Veri (Schema.org) İşaretlemeleri

Yapısal veriler bilindiği üzere Google ve diğer arama motorlarının girdiği web siteyi daha iyi anlamasına yardımcı olmak için kullanılan kısa kod parçacığıdır. Özellikle E-Ticaret SEO çalışmalarında hem Google üzerindeki sıralamalarına nitelik kazandırmak hem de rakiplere göre farkınız olması yapısal veri işaretlemesini gerçekleştirmeniz gereklidir.

Yapısal veri işaretleme yardımcısı için https://www.google.com/webmasters/markup-helper/

E-Ticaret sitelerinde kullanmanız gereken en önemli 2 yapısal veri türü vardır. Bunlardan birisi değerlendirme işaretlemesi diğeri ürün işaretlemesidir. Bu iki işaretlemeyi doğru şekilde yapmanız halinde Google üzerindeki sıralamalarda ürününüzün fiyatı ve aldığı yıldız değerlendirmesi gözükür. Bu sayede tıklama oranı yüksek derecede artar (ürün puanınız ve fiyatınız uygun ise)

Stoktaki ve Stok Adedi Tükenmiş Ürünler

E-Ticaret sitelerinde önemli Google sıralamaların biri de ürünlerin stoklarıdır. Örneğin ilk sırada bir ürününüz var bu ürünün stok adedi tükendiğinde sıralamadan da yavaş yavaş düşecektir. Tekrar stok adedi girildiğinde ise yavaş yavaş eski yerine gelmesi yüksek ihtimaldir.

Stok adedi olmayan ürünler arama motoru sıralamalarında iyi konumlarda olsa bile ürün stoğunuzun olmadığını fark eden kullanıcılar sitenizi hemen terk edecektir. Bu da hemen çıkma oranınızın yükselmesine sebep olacaktır.

Stok adedi uzun süre gelmeyecek olan ya da tükenme ihtimali hızlı olan ürünleriniz için ayrı kategorilendirme yapmalısınız. Stok adedi tükenmiş ürünler tarama bütçenize zarar verecektir. Bu bütçeyi korumak için oluşturduğunuz sayfa ya da kategorilendirmeyi “nofollow” olarak yapmanız halinde Google o sayfayı taramayacak ve sitenizin tarama esnasında botlar gerekli sayfalara ulaşmış olacaktır.

Sosyal İkonlar Bulunmalıdır

Her ne kadar etkisi çok kanıtlanmış olmasa da tecrübe testlerimize göre E-Ticaret SEO kriterlerine etki eden faktörlerden biri de sosyal medya hesaplarıdır. Hatta sosyal medya hesaplarının yönetilmesi ve paylaştığınız gönderilere gelen etkileşimler arama motorları tarafından dikkate alınmaktadır. Bu yüzden hem kullanıcılar için hem de Google ve diğer arama motorları için sitenizde sosyal ikonlarınızı bulundurmanızı tavsiye ederim.

Site Hız ve Görsel Optimizasyonu

SEO ve kullanıcı deneyiminin olmazsa olmazlarından biri de site hızıdır. Sitenin sunuya bağlanma, açılış, sayfalar arası gezinme hızları oldukça önemlidir. Özellikle E-Ticaret siteleri için ürünler arası gezerken milisaniyelerin kullanıcılar için önemi vardır.  Ürünleriniz ne kadar güzel olsa ve fiyatlarınız ne kadar uygun olsa bile sitenizin hız skoru kötü bir durumda olursa kullanıcılar hızla sitenizi terk etmek isteyecektir.

Site hızlandırma yolları:

 • Sunucu optimizasyonu
 • HTML Sıkıştırma
 • CSS sıkıştırma
 • Javascript sıkıştırma

Bu işlemleri gerçekleştirmeniz site hızınızı önemli ölçüde etkileyecektir. Tabi ki E-Ticaret sitelerinde sunucuyu ve siteyi asıl yavaşlatan kullanılan ürün görselleridir. Bu yüzden görsellerinizi optimize etmeniz sitenizi çok yüksek ölçüde hızlandıracaktır.

Görsel optimizasyonu için:

 • Yüksek kaliteli görsellerinizi sıkıştırın
 • Çözünürlük ve boyutlarını kaliteyi bozmadan düşürün
 • JPG ya da PNG gibi yüksek çözünürlüklü dosya formatları yerine .webp gibi formatları deneyin

E-Ticaret SEO teknikleri hakkında aklınıza takılan soru ve önerilerini yorum kısmından belirtmekten çekinmeyiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.