fbpx

301 Yönlendirme Nasıl Yapılır?

301 yönlendirme, websitenizin URL adresini başka sayfa ya da siteye yönlendirmenin en doğru ve kolay yoludur. 301 yönlendirme yapılmasının birden fazla sebebi olabilir. İhtiyaç doğrultusunda nasıl doğru şekilde yönlendirme yapılır ve kontrolleri sağlanır aşama aşama yazımda anlatacağım.

301 Yönlendirmesi Neden Yapılır?

Bunun sebepleri değişmektedir fakat yönlendirmeye ihtiyacınız olacak başlıca sebepler:

  • Mevcut sayfanın silinmesi
  • Mevcut sayfaya link saldırısı gelmesi
  • Mevcutta olan siteyi yeni domaine geçirme
  • Bozuk bağlantıların düzenlenmesi

gibi sebepler en başta gelmektedir. İhtiyacınıza göre doğru şekilde yapılan URL yönlendirmeli faydalı olurken yanlış yapacağınız yönlendirmeler ciddi zararlara girebilirsiniz.

WordPress Eklentisi İle 301 Yönlendirme 

WordPress dünyada en çok kullanılan alt yapılardan birisi olduğu için öncelikle eklenti ile nasıl 301 yönlendirmesi yapılır bunu anlatacağım. Eğer WordPress kullanıcısı değilseniz bu bölümü biraz daha aşağıya kaydırarak alt yapınız ne olursa olsun yönlendirme yapmayı öğrenebilirsiniz.

1- Redirection Eklentisini Kurun

WordPress’ üzerinde en yaygın olarak kullanılan yönlendirme eklentisi Redirection eklentisidir.

Redirection

2- Yönlendireceğiniz URL’yi Seçin

Hangi URL adresini yönlendirmek istiyorsunuz? Sayfanızı yönlendirmeden önce silerseniz URL adresini  kopyalamayı unutmayınız.

3- Hedef URL’ye Yönlendirin

Yönlendireceğiniz hedef URL’nin sileceğiniz URL ile benzer içeriklere sahip olması siteniz için daha avantajlı olacaktır. Bu sayede gelen trafiği en az zarar görerek elinizde tutabilirsiniz.

Rank Math Kullanıcılar İçin

Rank Math SEO Eklentisinin kendi içinde bulundurduğu yönlendirme kısmı ile ekstra eklentiye gerek duymadan yönlendirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Rank Math > Yönlendirmeler  > Yeni ekle  yollarını takip ederek yönlendirme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

.htaccess ile 301 yönlendirme

.htaccess dosyası ile birden fazla işlem yapabilirsiniz. Tek URL’yi yönlendirebilir, tüm siteyi www. haline yönlendirebilir ya da yeni bir domaine yönlendirebilirsiniz.

Tek URL yönlendirmek için .htacces dosyanıza bu kodu ekleyebilirsiniz.

Redirect 301 /eski-sayfa.html  /yeni-ve-guzel-sayfaniz.html

Tüm siteyi yeni URL adresine yönlendirmek için:

Redirect 301 / https://yenisiteadi.com

Tüm siteyi www. hale yönlendirmek için :

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^websiteniz.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.websiteniz.com/$1 [L,R=301,NC]

301 Yönlendirme SEO için Zararlı mıdır?

Çoğu kişi tarafından bilinmese de 301 yönlendirmelerin sitemize bazı zararları vardır. Bunların en başında 301 yönlendirmeler Google tarama bütçesine zarar vermektedir.

Örneğin site içinde bağlantı yaptığınız bir sayfayı sildiniz ve ilgili bir sayfaya yönlendirdiniz. Yönlendirme yaptığınız için de yine ziyaretçiler tarafından tıklama işlemi gerçekleştirildiğinde sayfa sorunsuz olarak açılacaktır. Fakat bu Google tarama botları için çok iyi karşılanan bir durum değildir. Status kodu 301 olan sayfaları arama motorları yine tarar fakat listenin en sonuna alır. Bu sayfanız en son olarak taranır, kısacası 301 yönlendirmelerin sürekli kullanılması tarama bütçenize zarar verir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.