fbpx

Trendyol SEO

Trendyol SEO çalışması ile ürünlerinizi daha fazla kişiye gösterme fırsatını yakalayın.

Trendyol, önceliği tekstil ve aksesuar olmak üzere Türkiye’de en popüler olan pazaryeri sitesinden biridir. Böyle büyük ve marka bilinirliliği olan yerde günlük alışveriş siparişi yüzbinleri geçmektedir. Çok yüksek ziyaretçi trafiği olduğu için bu pazarda yer almak isteyen satıcıların sayısı da artmaktadır.

Google ve diğer arama motorlarında web sitelerinin sıralamasına etki eden bazı faktörler mevcuttur. Bu sıralama faktörlerine SEO (arama motoru optimizasyonu) denmektedir. Bu kuralların uygulanması ve düzenlenmesi halinde web sitesi arama sonuçlarında daha iyi konumlarda yer almaktadır. Aynı mantık Trendyol gibi pazaryerlerinde de mevcuttur. Bu kriterlere uygun ürün yükleme işlemlerini gerçekleştirmeniz, ziyaretçilerin site içi sorgu ya da ürün kategorilerinde daha iyi sıralamada görünmesini sağlar. Daha fazla ziyaretçi önüne çıkan ürünler ise Trendyol’da satışları artırır.

Trendyol’da Satış Artırma (Trendyol SEO)

Pazaryerleri sitelerinin en büyüklerinden biri olan Trendyol, her gün milyonlarca ziyaretçi trafiği almakta. Satıcılar da bu platform üzerine daha fazla yüklenme sağlamakta ve satış rekabeti artmaktadır. Bu yüzden ürünlerin listeleme kalitesi ne kadar iyi olursa o kadar satış ihtimaliniz artmaktadır. Daha üst sıralarda yer almanız için tavsiye ve adımları sizlerle adım adım paylaşıyorum

1- Ürün Fotoğraflarının Kalitesi

E-Ticaret sitelerinde satışı etkileyen ve ürünün satılmasını sağlayan en önemli faktör ürünlerin fotoğraflarıdır. Kaliteli fotoğraflarda ürün detaylarının net çıkması, ürün hakkında daha net bilgi sahibi olmasına olanak tanır. Aynı zamanda da geri iade oranını düşürür.

Fotoğraflarda dikkat edilmesi gereken hususlar:

1- Fotoğraflarınızın çözünürlük kalitesi yüksek olmalı

2- Detaylarını ve açılarını gösteren görseller kullanın

3- Ürünün boyutunu net gösteren görseller kullanın

4- Kullanım alanlarını belirten görseller kullanın

2- Trendyol Ürün Başlığınızı Belirleyin

Trendyol SEO çalışması için en önemli etkenlerden biri başlık seçimidir. Kullandığınız başlıklar ne kadar iyi olursa o kadar fazla kategori ve site içi sorgu sonucunda yer alabilirsiniz.

Trendyol ürün başlığınızda ürün ile ilgili niteliklere ve özelliklere yer verin. Görselde görünen başlık led aydınlatma kategorisinde bir ürüne ait. Başlıkta ürünün diğer niteliklerini belirttiği için birden fazla site içi aramada ürün listelenmekte. Örneğin sadece led aydınlatma başlığını kullansaydı sadece görüneceği sorgu “led aydınlatma” olur. Trendyol üzerinde bu isimle fazla ürün sayısı olduğu için görüntülenme ulaşılma sayınız daha az olacaktır.

Başlığında kullandığı ürün özellikleri ile

  • modlu led aydınlatma
  • güneş enerjili led aydınlatma
  • solar enerjili led aydınlatma
  • led aydınlatma

gibi bir çok sorgu sayısında liste kısmında gözükmektedir. Bu başlık daha da geliştirilerek daha fazla arama sonucunda çıkması sağlanabilir.

Trendyol SEO çalışmasında profesyonel destek almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.

3- Soru Cevap Kısmına Önem Verin

Tüketiciler ürün hakkında detaylı bilgi öğrenmek isterler. Bu yüzden Trendyol’da soru cevap özelliği mevcut. Bu kısmı kullanmanız hem Trendyol hem de ziyaretçileriniz tarafından daha dikkat çeker ve Trendyol satışlarınızın artmasına yardımcı olur.

 

sorulara vereceğiniz cevaplarda yazım kurallarına ve üsluba dikkat etmeniz sizin için ekstra avantaj sağlayacaktır.

4- Trendyol Ürün Puanınıza Dikkat Edin

Satışlarınızı arttırmanın bir diğer yolu ise ürünlerinizin yıldız puanıdır. Bu sıralama konusundan ne kadar etki etmiyor gibi gözükse de tüketiciler tarafından büyük önem taşımakta. Trendyol’da satışını arttırmak isteyen herkes için en önemli ve dikkat ettiği nokta aslında ürün yıldız puanları. Bu puanı düşürmemek için müşterileriniz ile düzenli iletişim kurmanızı tavsiye ederiz.

Kötü ve kalitesiz ürün satmanız durumunda düşün puanınızın olması kaçınılmaz durumdur. Özellikle kargo aşamasında ambalajlamanın kötü olması ile taşıma sırasında gelecek hasarlar güven ve yıldız puanını olumsuz etkileyecektir.

Trendyol gibi her pazaryeri sitesinin kendine özel ürün sıralama algoritması mevcuttur. Kurallara göre çalışmaların yapılması durumunda ürün görüntülemenizde ve satışlarınızda yüksek dönüşümler elde edebilirsiniz.

Trendyol Satışları Nasıl Artar?

Trendyol satışlarını artırmak için diğer yollarından en kolayı buybox’a girmektir. Bir üründe birden fazla satıcı olma olasılığı çok yüksektir. Bu tür ürünlerde satışlarınızı ön plana çıkarabilmeniz için kesinlikle kullanmanız gereken bir yoldur.

Trendyol Buybox Nedir?

Trendyol’da aynı ürünü birden fazla satıcı sattığı durumda belirlenen algoritma metrikleriyle müşterileriye maksimum fayda sağlayacak satıcıyı seçen ve bu satıcının ürününü yukarı taşıyan sisteme buybox denir.

trendyol buybox
trendyol buybox

Trendyol Buybox’a Nasıl Girilir?

  • Ürünler orijinal tedarikçiden temin edilmiş olmalıdır.
  • Ürünlerde orijinal marka isimleri kullanılmalıdır.
  • Replika ürünlerin buybox’a girmesi yasaktır.
  • Fiyatlarınız diğer satıcılardan uygun olması gerekir.
  • Mağaza puanı önemli bir etkendir.
  • Hızlı teslimat seçeneği

kurallarına dikkat ederek trendyol üzerindeki satışlarınızı arttırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu