fbpx

Meta Title Nedir?

Meta başlık (meta title), Google ve diğer arama motorlarının arama sonuçlarında görünen sayfa başlığınızdır. En önemli SEO kriterlerinden biridir. Sıralama sonuçlarınıza doğrudan etki etmektedir. Başlığınızda kullandığınız kelimeler konunuz ile ne kadar alakalı olursa ve ne kadar dikkat çekici olursa sıralamanız ve tıklama oranınız da buna orantılı olarak artmaktadır.

Meta Title (Meta Başlık) Nasıl Yazılır?

Meta title (meta başlık) yazılımında doğru kelimeler seçilmelidir. Bu başlıkları seçerken asıl amacınızın ne olduğunu karar vermelisiniz. Örneğin bir E-ticaret sitesi satışlarının artmasını ister. Bu yüzden başlıklar buna dikkat ederek yazmalıdır.

Meta Başlık Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Başlık uzunlukları minimum 30 maksimum 60 karakter olmalıdır.
  • Uzun başlıklar arama motorlarında daha fazla sonuçta çıkmanıza fayda sağlar.
  • CTA (Call To Action) İçermelidir.
  • Arama niyetine uygun olarak yazılmalıdır.

Meta başlılarınız ne kadar doğru uzunlukta olursa Google ve diğer arama motorlarının sonuçlarında o kadar fazla arama sorgusunda yer alırsınız. Tabi bu sorgu sayısına etki edenlerden biri de içeriktir. İçeriklerinizi doğru olarak konumlandırmanız gereklidir.

 

60 karakterden uzun başlıklar kullanıyorsanız bu başlıklarınızın karakter aşımından sonraki kısmı arama sonuçlarında … (üç nokta) şeklinde gözükecektir. Bu da kullanıcıların başlıklarınızı tam olarak görememesine sebep olacak ve tıklama oranını azaltacaktır.

CTA Uyumlu Başlık Yazımı

CTA (Call To Action), geri dönüşüm alabilmek için uygulanan bir tekniktir. Web trafiğini ve dönüşüm oranlarını yüksek derecede etkilemektedir.

Örnek başlık:

  • Meta Başlık Optimizasyonu ile %100 Trafik Artışı

bu şekilde yazılan bir başlık kullanıcılar tarafından daha fazla dikkat çekecektir.

E-Ticaret için Örnek Başlık:

  • Samsung A5 Uygun Fiyatlar ve Ücretsiz Kargo

Arama Niyetine Uygun Meta Başlık Yazımı

Arama niyeti, kullanıcılardan almak istediğiniz aksiyona göre başlık yazıma denir. Kişi bu aramayı neden yapar, satın mı alacak yoksa öğrenmek mi istiyor? Bu gibi durumlar göz önüne alınarak yazılan başlıklar sizlere daha fazla dönüşüm sağlar.

Arama Niyeti Nedir?

Blog için:

  • Samsung A5 Teknik Özellikleri Nelerdir?

Satış ve Araştırma İçin:

  • Samsung A5 Modelleri ve Fiyatları

Yüksek Dönüşüm için:

  • Samsung A5 En Uygun Fiyatı İle Satın Al

Kısacası başlıklarınızı bu şekilde yazmanız sizlere beklediğiniz dönüşüm oranına daha kısa sürede ve doğru kişilere ulaşmanızı sağlayacaktır.

Soru ve sorunlarınızı yorum kısmında belirtebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.