fbpx

E-Ticaret Sitesi Yönetimi

E-Ticaret sitesi yönetimi ve bununla ilgili hizmetimiz için tüm içeriğimizi okuyabilir, aklınıza takılan tüm soru ve sorunlar için bizlere ulaşabilir ve yorum atabilirsiniz.

E-Ticaret varlıkları her geçen gün daha fazla büyümekte. Özellikle 2020 yılında dünya genelinde başlayan ve pandemiye dönen Covid-19 sonrasında tüm dünyadaki alışveriş alışkanlığı tamamen değişti. En ufak ürünler dahi internet üzerinden sipariş verilmeye başladı. Bu alışkanlığın değişmesi ile E-ticarete geçen firma sayısında da büyük oranda artış oldu. Öncelik olarak pazaryerleri üzerinde satış yapmaya başlayan tüccarlar zamanla kendi instagram ve E-Ticaret siteleri üzerinde satış yapmaya başladılar.

Bu teknoloji ve dijital dünya için ne kadar iyi bir durum olsa da çoğu firma yanlış politikaları yüzünden iflas etti. Bunun başlıca sebepleri

 • Yanlış fiyat politikası
 • Yanlış ürün politikası
 • Kargo sorunları
 • İade sorunları

gibi listelenebilir. Bu tür problemler başta ne kadar basit gibi gözükse de, ürün satışı yapan kişiler aldırış etmeyerek süregelen bir zarar ile karşılaştılar. Hızla büyüyen bir sektörün parçası olmak için hiç tecrübe edinmeden hızlı şekilde giriş yaparak yüksek bütçeli harcamalar gerçekleştirdiler. Bu konuda sizlere hem hizmet hem danışmanlık hem de fikir vermek için içeriğimizi oluşturmaya ve bu büyüyen sektörde beraber yer edinmeye kadar verdim.

E-Ticaret Sitesi Yönetimi Nasıl Yapılır?

E-Ticaret, fiziki ticaretin online tarafa taşınmış versiyonu olarak düşünülebilir. Aralarında farklar olsa da sonuç olarak satıcı ve alıcı arasında gerçekleşir. E-Ticaret için en önemli olay dijital pazarlama kısmıdır. Fiziksel ticarette işlek bir cadde üzerinde yeriniz olması ile sürekli olarak mağazanıza ziyaretçi çekebilirsiniz. E-Ticarette ise dükkanı sadece açıp bıkarak, pazarlama ve geliştirme işlemlerini yapmadığınız sürece bu durum hevesinizi kıracaktır. Bu konuda sizlere adım adım nasıl E-Ticaret sitesini yönetebileceğinizi ve bu sektörde yer edinebileceğinizi açıklıyoruz.

1- Ürünlerin Belirlenmesi

E-Ticarette en önemli olay ne satacağınızı bilmektir. İlk olarak “ben her şeyi satacağım hangisinden satılırsa satılsın kazanırım” düşüncesi son derece yanlış bir ticaretin göstergesidir. Eğer süpermarket ya da çok büyük bir AVM değilseniz tavsiyem belirli ürün grupları ile girmenizdir. Örneğin kadın kıyafetleri satıyorsanız yanında “ooo bu internette iyi satılıyormuş” diye düşünüp bebek bezi satmamanızdır. İlerleyen zamanda müşteri kitlenizin oluşması ile kadın giyim denildiğinde akla siz gelin.

2- Sosyal Mecralarda Var Olma

Artık her yer E-Ticaret sitesi oldu. Sitelerin reklam ve SEO çalışmalarının doğru şekilde yönetilememesi ile iyice dijital çöplük haline geldi. Bu işi yapıp yapacağınızı en başta bilmeniz için sosyal mecralarda varlıklarınızı oluşturun. Bu platformlarda hem ürünlerinizin hem de markanızın tutup tutmayacağını basit şekilde gözlemleyebilirsiniz. Tabi ki reklam ve diğer pazarlama hizmetlerini de doğru şekilde kullanmanızı tavsiye ederim.

E-ticaret danışmanı

3- Marka Çalışmaları

 

Eğer ürünlerinizi sadece sosyal medya üzerinde satıyorsanız yavaş yavaş marka bilinciniz oluşmaya başlamıştır. Genel olarak marka çalışmalarını web sitesi açıkken yapılması tavsiye edilir. Marka oluşturmanın birçok yolu vardır ama en başta yapmanız gereken çalışmalar kurumsal kimlik tasarım çalışmalarıdır.

4- E-Ticaret Sitesine Geçiş

Pazaryerlerindeki ürünleriniz iyi satmaya başladı, instagram Facebook satışlarınız ve dönüşleriniz iyi bu yüzden de bir E-Ticaret sitesi açarak siparişlerinizi ve kendinizi daha profesyonel görünüme geçirmek istediniz. Site tasarımınızı ve ürünlerinizi doğru şekilde yüklemeniz gerekli. Site tasarımını anlaşılır ve dikkat çekici, ürünlerinizi ise SEO ve arama niyeti kurallarına uygun yüklemeniz gereklidir. Bu orta ve uzun vadede sizlere daha yüksek satış hacmi ve marka bilinirliliği oluşturmanıza yardımcı olur. E-ticaret SEO işlemleri ile hızlı şekilde iyi sıralamalar elde ederek organik satışlarınızı attırabilirsiniz.

5- E-Ticaret Site Yönetiminde Blog Yazılarının Önemi

İşe yeni başlamış ama büyük düşünen E-Ticaret sitesi sahipleri genel olarak marka çalışmalarındaki blog yazılarına önem vermemektedir. Blog yazıları marka oluşturmak, ürün sıralama ve satışlarınızı arttırmak için en iyi yöntemlerden biridir. Örneğin abiye kıyafet ve aksesuarları satıyorsunuz. Sitenizde abiye kombin tavsiyeleri ile ilgili bir yazı yazmanız ve bu yazıyı trafiklendirmeniz ile hem potansiyel müşteri hem de satış oranlarınızı arttırabilirsiniz.

6- E-Ticaret Pazaryerlerinde Var Olma

Hızlı şekilde E-Ticarete başlama ve ürün satışlarını gerçekleştirmenin bir yolu da ürünlerinizi pazaryerlerinde satışa sunmanızdır. Hepsiburada, Trendyol, N11 gibi yerler günlük milyonlarca ziyaretçi alır. Bu yerlerde satışlara başlamanız kısa sürede sirkülasyonun olmasına yardımcı olur. Ürünlerinizi doğru şekilde yüklemenizle rakiplerinizin önüne geçebilir, daha fazla satış imkanı yakalayabilirsiniz.

7- Müşteriyi Elde Tutma

E-Ticarette en büyük başarı bir kullanıcının birden fazla sitenizden alışveriş yapmasıdır. Kısacası sabit müşteriler edinin. Bunun için re-marketing, mail pazarlaması, promosyon gönderimleri gibi yollara başvurun.

E-ticaret site yönetiminizi profesyonel şekilde gerçekleştiremediğinizi düşünüyorsanız dışarıdan destek almak sizler için iyi bir çözüm olabilir. Bu konuda sizlere verdiğim hizmet ile marka çalışmalarınızı, ürün satışlarınızı ve ürün yönetiminizi tamamen gerçekleştiriyoruz.

E-Ticaret Sitesi Yönetim Hizmeti

E-ticaret sitesi yönetimi hizmeti ile profesyonel ekibimiz ile tüm satış ve pazarlama süreçlerini biz yönetiyoruz. SEO, Pazaryeri yönetimi, içerik yönetimi, sosyal medya, dijital PR gibi tüm süreçlerinizi profesyonel şekilde yönetiyoruz. Tüm mecralarda olan satışlarınızı daha fazla arttırmaya yönelik optimizasyonlar gerçekleştiriyoruz.

Profesyonelce yönetilen e-ticaret sitenizi; hızlı, güvenilir ve markalaşmaya açık hale geliyor, satışlarınız artıyor sizlere sadece stok takibi yapmak ve ürünleri göndermek kalıyor. Özel çözümlerimiz sayesinde işinizi zorlaştıran tüm sorunları en basit ve kolay hale indirgiyoruz.

E-Ticaret Yönetimi Kimler İçin Uygundur

 • İnternetten ürün satan
 • E-ticaret yapmak isteyen
 • Satışlarını arttırmak isteyen
 • Markalaşmak isteyen
 • Belirli düzeyin üzerinde ciro elde edemeyen

kısacası e-ticaret yapan herkes için hizmetimiz uygundur.

E-Ticaret yönetiminin faydaları nelerdir?

E-ticaret yönetimi, özellikle satışlarına yeni başlamış ya da aktif satışlarında belirli yerlerde tıkanmış fakat arttırmak isteyen kişiler için oldukça önemlidir. E-ticaret uzmanları ya da danışmanları tarafından alınan hizmetlerde profesyonel bir yardım alınacağı için sektördeki açıklıkları tespit etmek ve satışları arttırmak daha hızlı ve kolay olacaktır.

 • Markalaşma
 • Satış arttırma
 • Ciro arttırma
 • Popülerite kazandırma
 • Sektör açıklıkları belirleme
 • Yeni stratejiler oluşturma
 • Sektörü domine etme

gibi sayısız faydası bulunmaktadır.

E-ticaret sitesi yönetimi avantajları nedir?

 • Pazarlama faaliyetlerini yürütür
 • Ürün ve içerik girişlerini düzenler
 • Site içindeki tasarımları düzenler
 • Kampanya ve konsept planlarını düzenler
 • Size sadece ürünleri göndermek kalır

E-ticaret sitesi yönetimi nasıl yapılır?

E-ticaret sitesi yönetimi için tarafımıza site ve diğer satış kanallarınızın bilgilerinin paylaşılması istenir. Gerekli mecralar kontrol edilerek strateji oluşturulur. Hatalar giderilerek aktif olarak satışlara başlanır.

Sadece site yönetimi yeterli midir?

E-ticarette satışları artırmak için pazarlamanın tüm kanalları ve imkanları kullanılmalıdır. Sadece sitenin düzenlenmesi ya da basit çalışmaların gerçekleştirilmesi başarıyı getirmeyecektir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu