fbpx

Instagram Influencer Reklamları

Instagram ınfluencer reklamları son zamanlarda en yaygın kullanılan dijital reklam modellerinden biridir. Influencer (fenomen) reklamları doğru kurgulandığında ve analizleri gerçekleştirdiğinde kısa sürede yüksek dönüşüm oranı ve marka bilinirliliği elde edebileceğiniz en iyi reklam türüdür.

Influencer Nedir?

Influencer, yetenekleri ya da ürettiği içerikler ile sosyal medya platformlarında öne çıkarak yüksek takipçi ve etkileşimi olan kişilere Influencer denir. Bu yolu tercih ederek reklam yapılmasına ise Influencer marketing adı verilir.

Influencerlar, bir ya da birden fazla kitlelere hitap edebilirler. İlgi duyan kişiler içerikler ile etkileşime girer, takip eder, beğenir, yorum yapar, kaydeder ya da arkadaşları ile paylaşırlar. Bu sayede algoritmalar davranışları algılar ve içeriklerini daha fazla kitlelerin görmesi için ilgili kişilerin önüne çıkar. Böylelikle kitleleri çoğalır, ilgi duyan hedef kitle topluluğu biraz daha büyümüş olmuş

Influencer (Fenomen) Reklamları Nedir?

Influencer (fenomen) reklamları; marka, işletme ya da kurumların sosyal medya ya da farklı platformlarda belirli bir büyüklüğü olan kişilerin tanıtım yapması ile oluşan pazarlama türüdür. Fenomeni olduğu platformlarda kendi anlatımı ya da görsel tasarımlar ile tanıtımı gerçekleştirirler. Paylaşım sonrasında hesabı takip eden kişilerin tanıtımı görmesi ve etkileşime girmesi amaçlanır. Bu sayede beklenen dönüşüm elde edilir, hizmet/ürün satışları gerçekleşir ve marka bilinirliliği sağlanmış olur.

Influencer Reklamın Faydaları;

 • Saf hedef kitleye ulaşabilme
 • Daha yüksek dönüşüm
 • Daha uygun fiyatlar
 • Akılda kalıcılık

gibi avantajlar saymak ile bitmez. Tabi burada doğru analiz ve doğru kişiler ile iş birliği yapabilmek oldukça önemlidir.

Influencer Reklamlarını Kimler Kullanmalı?

İşletme, marka ya da hizmetini internet ortamında tanıtmak isteyen herkes ınfluencer reklam modelini kullanabilir. Bu sayede doğrudan hedeflediği kitleye hem uygun maliyetle hem de doğrudan ulaşma şansı yakalarlar.

 • Markasını büyütmek
 • Hizmetini tanıtmak
 • Yeni ürününü tanıtmak
 • Takipçi kazanmak
 • Ürün satmak isteyen vb. herkes fenomen pazarlamasını kullanabilirler.

Fenomenlere Nasıl Reklam Verilir?

Instagram, Tiktok, Twitter gibi platformlarda son zamanlarda hızlı ve fazla sayıda Influencer ortaya çıkmaya başladı. Ürün tanıtımı ile para kazanma algısı oldukça yaygınlaştığı için çoğu hesap sahibi doğal olmayan sonuçlara başvurdu. Fake (gerçek olmayan) takipçi ve etkileşimler satın alarak farklı kişilerin dikkatini çekmeye ya da firmalar ile görüşerek reklam pazarlaması yapmaya çalışmakta. Tabi ki ortaya çıkan sonuçlar hüsran ile sonuçlanmakta. Bu yüzden reklam verilmeden öncesinde hesaplar ve etkileşimler analiz edilerek araştırılmalıdır.

Influencer araştırmaları sonucunda karar verdiğiniz ve emin olduğunuz hesap sahibinin iletişim bilgilerine ulaşarak iletişime geçebilir ya da DM olarak mesaj atabilirsiniz. Mail yolu ile iletişime geçmeniz sizlere daha hızlı sonuca ulaştıracaktır çünkü hesaplara günde yüzlerce mesaj atılmakta, gönderdiğiniz mesaj arada kaynayabilir.

Dikkat: Reklam vermeden önce istatistik bilgisi istemeyi unutmayınız.

Influencer Reklam Reklam Hesap Analizi Nasıl Yapılır?

Hedef kitleniz ile alakalı olan Influencerleri sosyal medya üzerinden buldunuz. Şimdi sırada bu hesaplardaki etkileşim oranlarını ve takipçilerin durumlarını kontrol etme vakti. Analizlerde doğru sonuç için acele edilmemelidir.

Hesap analizi yapılabilecek siteler:

gibi araçları kullanabilirsiniz. Özellikle Boomsocial Türkçe panel olması ve ücretsiz sürümü işinize orta düzeyde yardımcı olacaktır. Metriklere göre hesap için analiz yapabilir, takipçi ve etkileşim edinimlerini kontrol edebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gerekenler:

 • Hesap takipçi yükselişi
 • Takip eden sayısı
 • Takipten ayrılma sayısı
 • takip edilmenin çok olduğu gün yapılan paylaşım
 • Gönderi etkileşim sayısı
 • Gönderi yorum sayısı

metriklerine dikkat etmeniz ve doğru hesap kitlesine sahip fenomen ile çalışmanız durumunda başarılı bir dönüşüm elde etme oranınız çok yüksektir.

Hangi Influencer (Fenomen) Reklamı Daha İyi?

Az öncede bahsettiğimiz gibi, reklamdan istediğiniz sonuç nedir bunun kararını verdikten sonra araştırmaya başlayabilirsiniz. Hangi Influencer’e reklam vermeliyim? sorusu yerine ne dönüş bekliyorum, benim kitlemi hangi hesap karşılıyor sorusu daha doğru olacaktır. Örneğin kitlesi 1 milyon olan hesaba kadın çantası için reklam verdiğinizde 10 20 satış gelebilecekken, 100 bin takipçisi olan hedef kitlesi bayan olan sayfaya reklam vermeniz sipariş sayınızı çok daha arttıracaktır.

E-Ticaret Siteleri İçin Influencer Reklamları

E-Ticaret siteleri için Influencer reklamları çoğunlukla iyi bir pazarlama stratejisidir. Bunun en büyük örneği Trendyol’un yapmış olduğu iş birliği programıdır. Hızlı ve doğru bir sonuca ulaşmak için doğru sayfalar ile anlaşmanız, hem hızlı hem de kısa sürede doğru sonucu getirecektir.

Trednyol Satış Arttırma Rehberi

Yüksek takipçili hesaba reklam nasıl verilir?

Takipçisi yüksek olan sayfalara reklam vermek aslında oldukça kolay. Bunun için hesap sahibi ile iletişim kurmanız gerekli. Tabi her hesap sahibine direk olarak ulaşamazsınız. Bu konuda menajerleri ile çalışmanız hem sizin hem de Fenomen kişinin işini kolaylaştıracak ve haklarını koruyacaktır. Takipçisi çok yüksek olan hesaplar genel olarak menajerler tarafından yönetilmektedir. Daha düşük takipçisi olan sayfalara ise hesaplarında bulunan iletişim bilgileri üzerinden iletişime geçebilir ve reklam reklam verebilirsiniz.

Reklam vermeden önce hesap sahibinden;

 • Günlük istatistikler
 • Etkileşim istatistikleri
 • Post reklam ücreti
 • Story reklam ücreti

gibi detayları sormanız ve incelemenizi tavsiye ederim.

Fenomenlere Reklam Verme Ücreti

Influencer reklamlarından genel olarak serbest bir piyasa olduğu için fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Ortalama fiyatlar:

 • 10 -50 bin arası : Haftalık 250 TL
 • 50 -100 bir arası : Haftalık 600 TL
 • 100 – 200 bin arası : Günlük 200 TL
 • 200 bin ve üzeri hesaplar için reklam vermeyi düşündüğünüz hesaplar ile görüşmenizi tavsiye ederim.

Yurtdışı Influencer Reklamları

Eğer ürünlerinizi yurt dışına satıyor ve reklam vermek istiyorsanız burada da Influencer reklamları oldukça doğru bir tercih olabilir. Normal reklamlar, yurt dışı için açıldığında tecrübesi orta düzey biri tarafından yönetildiğinde sonuçlar her zaman iyi olmayabiliyor. Çünkü farklı ülkelerde farklı alışkanlık mevcut. Örneğin Türkiye’de kargo için 2 -3 gün beklemek uzun sürerken Avrupa ülkelerinde 7-15 günlük süreç normal görülüyor.

Yurt dışındaki fenomenlere reklam vermek için yine hesaplarını analiz etmenizi tavsiye ederim.

Influencer İşbirliği Nasıl Yapılır?

Fenomen hesaplar ile iş birliği yapmak için anlaşma sağlamanız gereklidir. Anlaşma sğaladığınız Influencer’a reklamlarınızı yayınlatarak iş birliği sağlayabilir ve dönüşüm elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.