fbpx
SEO

Teknik SEO Analizi Nasıl Yapılır?

Teknik SEO analizi, SEO için en önemli kısımdır. Sitenizin alt yapısı ne kadar iyi olursa Google ve diğer arama motorları üzerinde sıralamanız o kadar iyi konumlarda olacak ve yapacağız Off Page SEO çalışmalarının etkisi hızlı olacaktır. Arama motorları web sitesinin içinde dikkat edilmesi gereken birçok kriteri paylaşıyor ve kendi bloglarında açıklıyorlar. Bunlar genellikle yabancı kaynak olduğu için kaynaklara her zaman kolay şekilde ulaşamıyoruz. Bu yüzden sizlere site analizi nasıl yapılır bunları detaylı şekilde görseller ile anlatacağım.

Başlamadan önce eksiklerinizi tespit etmek için kağıt kalem ya da bilgisayar üzerinden boş bir not defteri almanızı tavsiye ederim :)

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

SEO analiz işlemi için bazı 3. parti araçlara gerek vardır. Bu araçların isimlerini sırasıyla bahsedeceğim. Analiz işlemleri ile sitenizin eksikliklerini bulabilir ve geliştirerek onlarca sıralamada yükselebilir, organik trafiğinizi attırabilirsiniz. SEO analizinin nasıl yapılacağını ve hangi araçların kullanılacağını adım adım kaynakları ile birlikte anlatacağım. Yazımı sonuna kadar okuyarak yorum yapabilir ya da mail atarak yardım isteyebilirsiniz.

Öncelikle 3. parti araçlardan biri olan Screaming Frog aracını bilgisayarınıza kurun. 500 linke kadar ücretsiz şekilde sitenizi tarayabilirsiniz. Kurulumu oldukça basit Türk işi sürekli next next diyebilirsiniz. :)

İndirmek için buraya tıklayın

Kurulumunu gerçekleştirdikten sonra adres çubuğuna sitenizin adresini yazın “Start” butonuna tıklayın.

scremaing frog ile analiz

Tarama tamamlandığında “Crawl %100” olacaktır.

404 Sayfalarının Tespiti

404 sayfaları web sitenizde tarama bütçenizi önemli derecede etkileyen faktörlerden biridir. Bu yüzden tüm 404 sayfalarını temizlememiz gerekli. Şimdi bu sayfaları nasıl tespit edeceğimize bakalım.

Response Codes sekmesine tıklayarak filtreleme kısmından “Client Error (4xx)” seçeneğini seçin. Açılan pencerede sitenizde olan tüm 404 hatalarını görebilirsiniz. Sadece bozuk sayfalarınızı değil görsellerinizi de bu şekilde tespit edebilirsiniz. SEO analizinde en önemli işlemlerden biridir. Çıkan hataları not defterinize kaydetmeyi unutmayın.

5xx Hatalarının Tespiti

5xx hataları sunucunuzun engellemesinden ya da farklı teknik sorunlardan dolayı dosyaya ulaşılamamasından kaynaklıdır. 4xx hataları gibi tarama bütçenize zarar veren kriterlerden biridir. Bunların tespiti ve kontrolü için yine Response Codes sekmesinden “Server Error (5xx)” seçeneğine tıklayarak hatalarınızı tespit edebilirsiniz.

 

5xx hatalarını tespit etme

Benim web sitemde 4xx ya da 5xx hatası bulunmadığı için açılan pencereler boş gözüküyor. Eğer sitenizde hatalarınız var ise burada linkler gözükecektir. Export butonuna basarak excel şeklinde çıktısını alabilirsiniz.

Gerekli sayfalarınız için 301 yönlendirme yapabilirsiniz: 301 yönlendirme nasıl yapılır?

Sayfa Başlığı Kontrolleri

SEO analizinde dikkat edilmesi gereken noktalardan biri sayfaların başlıklarıdır. Başlıklarınızı ne kadar doğru belirler ve yazarsanız ziyaretçilerin aradığı sonuçlarda daha iyi konumlarda yer alma ihtimaliniz o kadar artar. Sayfa başlıkları en az 30 karakter en fazla 60 karakter olmalıdır. 30 karakter altında olanların tıklama ve sıralama oranı daha düşükken 60 üzeri olanlar ise spam olarak algılanabilir. Aslında burada en önemli nokta pixel uzunluğudur. Yazdığınız her harf ya da rakamın pixel boyutu vardır. Başlıklarınızın yine kaç pixel yer kapladığını Screaming Frog ile tespit edebilirsiniz.

sayfa başlığı kontrolleri

Sol tarafta kırmızı ile işaretlediğim kısımdan;

  • başlığı olmayan sayfaları
  • tekrarlanan başlıkları
  • 60 karakter üzeri başlıkları
  • 30 karakter altı başlıkları
  • başlıkların pixel uzunluğunu

tespit edebilirsiniz. Bu sayede sayfalarınızı optimize ederek daha fazla arama sonucunda çıkabilir ve web trafiğinizi attırabilirsiniz.

30 karakter altı sayfalarınızda hakkımızda, iletişim ya da hizmetlerimiz gibi sayfalarınız var ise bunları dikkate almanıza çok gerek yoktur.

Meta başlık nedir okumak için: Meta başlık nedir?

Meta Açıklama Kontrolleri

Google arama sonuçlarında site başlığının hemen altında bir açıklama yazar. Bu kısma meta açıklama denir. Meta açıklamalar minimum 110 maksimum 160 karakter olması gereklidir. Yine başlıklarda dediğim gibi burada da önemli olan pixel büyüklüğüdür. Bu değerleri kontrol ederek kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Düzenlerken tıklatmaya yönelik içerikler yazmanızı tavsiye ederim.

Sol tarafta bulunan kısımdan ise sayfalarınızın meta açıklamalarını inceleyebilir “aa bunu böyle mi yazmışım” dediğiniz açıklamaları düzenleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için: Meta açıklama nedir?

H1 Kontrolleri 

SEO analizinde diğer dikkat edilmesi gerekenlerden biri de sayfaların içindeki H etiketleridir. Bu başlıkları doğru şekilde ayarlamanız web sitenizin trafiğin önemli derecede arttıracaktır. Özellikle H1 etiketli başlıklar en önemli başlıklardan biridir. Screaming frog ile H1 olmayan sayfalarınızı tespit etmek oldukça basit.

Eksik h1 etiketi kontrol etme

 

H1 etiketini sayfanızda 1 kere kullanmaya özen gösterin. Alt başlıkları hiyerarşi sırasına göre kullanabilirsiniz.

Düşük İçerikli Sayfaların Tespiti 

SEO’yu daha önce duyan herkesin bildiği klişe de olsa tek bir şey vardır; içerik kraldır. İçerikleriniz ne kadar özgün doğru ve kaliteli şekilde yazılmış ise daha fazla arama sonucunda yer alabilir ve daha fazla trafik elde edebilirsiniz. Düşük içeriklerinizi tespit etmek için Content sekmesine geçiş yapabilirsiniz.

içerik analizi

Benim sitemde 7 sayfa düşük içeriğe sahipmiş. Bu sayfalar noindex olarak işaretli olduğu için bir işlem yapmayı gerek duymuyorum. Bu yüzden boş olan sayfalarımı geliştireceğim.

Görsel Boyuları ve Alt Etiketleri

Site hızından henüz bahsetmedim ama bunu etkileyen faktörden biri görsellerin boyutlarıdır. Genellikle 100 kb altında görseller kullanmanız sitenizin daha hızlı şekilde açılmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda görsellere alt etiket girmeniz görsel aramalarında kullandığınız görsellerin yer almasına büyük etkisi olurken aynı zamanda içeriğinize de etki ederek sıralamanızı yükselten faktörler arasındadır.

Sağ taraftaki panel üzerinden 100 kb üzerindeki ve alt etiket girmediğiniz görsellerinizi görebilirsiniz. Ben görseller için CDN kullandığım için görsel boyutları ile ilgili sorunum olmuyor. Yüksek çözünürlüklü ve boyutlu görseller kullanmanız gerekiyorsa CDN kullanmanız sizin için iyi bir tercih olabilir.

Canonical Etiket Kontrolü

Canonical etiketi, sayfanın diğer sayfalara göre orijinal olup olmadığını göstermektedir. Çok umursanmayan fakat etkisi olan bir SEO kriteridir. Bu yüzden atlamamızda fayda var.

Hreflang Kontrolü 

Hreflang, site dilinizi belirli bölgelere sunan HTML kodudur. Site dilinizi belirtmeniz ile o bölgeye özgü arama motorunda listelenmeniz için büyük etki sağlayacaktır. Örneğin “tr” kodu Türkçe konuşan kişileri hedeflemek için kullanılır.

Site Hızı Kontrolü 

Site hızınız ne kadar iyi olursa ziyaretçilerinize o adar iyi deneyim sunarsınız. Bu yüzden sitenizin hız değerlerini önemsemelisiniz. Hız testiniz için Google pagespeed’i kullanarak ölçümleyebilirsiniz. Aynı zamanda belirttiği hataları düzenleyerek site hızınızı yükseltebilirsiniz.

Google Pagespeed 

Arama çubuğuna site adresinizi yazarak analiz et tuşuna basabilir ve sitenizin hız değerlerini görebilirsiniz. Belirtilen hatalara göre düzenleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Oguzhan

Ben Oğuzhan Şentürk. Profesyonel olarak gerçekleştirdiğim dijital pazarlama ve SEO bilgilerimi sizlerle paylaşıyor daha fazla kişiye doğru bilgiyi ulaştırmayı hedefliyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + 6 =