fbpx
Teknik SEOSEO

Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Arama motorlarında daha iyi sıralamada gözükmek yüzlerce SEO kriteri mevcuttur. Bunların bazıları çok uzun ve uğraştırıcı olabiliyor. Özellikle iç linkleme dediğimiz sayfalar arası bağlantı kurmak yüksek sayfası bulunan sitelerde çok daha uzun sürebiliyor. Geliştirmesi ve daha etkili olan teknik SEO çalışmalarından bazılarını gerçekleştirmek hem organik trafik hem de Google sıralama faktörlerinde büyük etki gösterebiliyor. Bunlardan biri Sitemap oluşturarak Google dizinine göndermektedir.

Sitemap (Site Haritası) Ne İşe Yarar?

Site haritası kısaca, web sitesinde bulunan sayfalarınızın URL adreslerinin bulunduğu bir listedir. Google ve diğer arama motorları için sitenizde bulunan sayfaların yol haritasıdır. Sitemap sayesinde arama motorlarının hangi sayfaları dizine ekleyeceği, en son güncellenme tarihi, hangi sıklıkla taranacağı, sayfada kaç görsel olduğu gibi bir çok bilgi yer alır.

Site haritaları kullanıcıların site içerisindeki gezinmelerini kolaylaştırmaz. Arama motorlarının daha hızlı gezebilmesi ve sayfa hakkında gerekli bilgileri öğrenebilmesi için üretilmiştir.

Site Haritası (Sitemap) Görünümü:  https://www.sitemaps.org/protocol.html

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>

<urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">

   <url>

      <loc>http://www.example.com/</loc>

      <lastmod>2005-01-01</lastmod>

      <changefreq>monthly</changefreq>

      <priority>0.8</priority>

   </url>

</urlset> 

Site Haritası Her Site için Gerekli midir?

Her arama motorunun siteyi taramak için bir algoritması bulunuyor. En çok kullanılan arama motoru Google olduğu için daha çok bu kurallara uyuyoruz.

Google kaynaklarına göre site haritasına en çok ihtiyacı olan siteleri şöyle belirtiyor:

  • Web sitenizde çok sayfa varsa
  • Siteyi yeni açtınız ve gelen geri bağlantı sayıları (backlink) az ise
  • İç bağlantı oluşturmuyorsanız

site haritası kullanmalı ve bunu Webmaster Tool (Search Console) üzerinden site haritanızı tanımlamalısınız.

Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Hangi alt yapıyı kullanırsanız kullanın siteniz için harita oluşturmak oldukça basittir. Burada farklı yollar ile sitenize  nasıl site haritası oluşturup ekleyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

1- Wordpress Siteler için Site Haritası Oluşturma

Wordpress, açık kaynak bir yazılım olması ile sizlere çok fazla fayda sağlayabilmekte. Basit eklentiler ile otomatik olarak site haritası oluşturabilirsiniz. Özellikle Wordpress SEO eklentileri otomatik olarak sitenizde harita oluşturmakta iyi rol oynuyor.

All in SEO, Yoast SEO ya da Rank Math vb. eklentilerin özellikleri arasında otomatik harita oluşturucular mevcut. Bu eklentileri kullanmıyorsanız Google XML Sitemaps eklentisi ile kolaylıkla .xml uzantılı dosyalarınızı oluşturabilir, ekstra ayarlara gerek kalmadan otomatik olarak yeni eklenen URL’leri listeye dahil edebilirsiniz.

2- Screaming Frog ile Site Haritası Oluşturma

Sitenizde otomatik olarak harita oluşturucu yok ise bunun için 3. parti yazılım ve uygulamalardan kullanabilirsiniz. Bu konuda en iyilerden biri Screaming Frog aracıdır. Screaming frog ile sitenizin tüm sayfalarını tarayabilir, arama motorlarının sitenizi nasıl gördüğü hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bilgiler doğrultusunda çalışmalarınıza yön vererek daha SEO skorunuzu daha iyi hale getirebilirsiniz.

Ücretsiz versiyonu ile 500 URL’e kadar tarama gerçekleştirebilirsiniz. İndirmek ve detaylı bilgi almak için https://www.screamingfrog.co.uk/seo-spider/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bilgisayarınıza yazılımı kurduktan sonra programı çalıştırın.

Sitenizin adresini yazın ve Start butonuna basarak taramayı başlatın. Ücretsiz sürüm kullanıyorsanız 500 URL uyarısına takılabilirsiniz. Sayfa sayınız az ise ücretsiz versiyonu ile kolaylıkla haritanızı oluşturabilirsiniz.

Sitemap sekmesine girip export diyerek site haritanızı dışa aktarabilirsiniz. Oluşan dosyayı sitenizin ana dizinine yükleyerek site haritasına sahip olabilirsiniz :)

 

Oguzhan

Ben Oğuzhan Şentürk. Profesyonel olarak gerçekleştirdiğim dijital pazarlama ve SEO bilgilerimi sizlerle paylaşıyor daha fazla kişiye doğru bilgiyi ulaştırmayı hedefliyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

83 − 82 =