fbpx
SEOE-İhracat

SEO ve İhracat İlişkisi

SEO tüm dünyada kabul edilmiş dijital pazarlama çalışmalarından biridir. İhtiyacımız olan her şeyi arama motorları, sosyal medya ve diğer dijital kanallar üzerinden kolayca çözebiliyoruz. Hatta bu sadece bulunan ülkede değil uluslararası düzeyde de oldukça önemli bir hale geldi.

Aradığınız ürün ya da hizmeti bulmak oldukça kolaylaştı. Tabi ki araştırmalarda Google’nin buradaki payı oldukça büyük. Çünkü arama sorgusundaki sonuçlar ile ihtiyacınızı hemen anlıyor ve önünüze koyuyor. Size sadece site içerisindeki bilgiler yeterli mi, firma ile iletişim nasıl kurulur gibi basit durumlar kalıyor. Bunu uluslar arası ticaret ve hizmetlerde de kullanıldığını düşünürsek aslında oldukça büyük bir öneme sahip.

İhracatta SEO Çalışmalarının Önemi

Türkiye, ihracat konusunda bir çok ülkeden önde geliyor. Bunun en büyük sebebi ülkede üretim gücünün günden güne artması ve bazı ürünlerin özellikle Türkiye’deki üreticiler tarafından üretilmesinden kaynaklı. Döviz bazındaki yurt dışı alım gücü de bu durumu etkileyen faktörlerden birisi. Bu durumu fırsata çevirmek ise girişimcilerin ve üreticilerin ileri derecede önceliği oldu. Tabi herkes ihracat yapmak istiyor fakat belirli firma ya da kişiler bu konuda başarılı olabiliyorlar. Başarının en büyük sebebi ise “dijital bulunulabilirlik“.

Dünyanın en büyük arama motorlarından biri olan Google, dünyanın her yerinden sıkça kullanılmakta ve farklı arama sorguları yapılmaktadır. Bu sorguların arasında yüzbinlerce ihracat yapmak isteyen kişilerde bulunmakta. SEO çalışmaları ile bunu avantaja çevirmek oldukça mümkün.

SEO çalışmalarında başarılı olan web siteleri Google üzerinde daha iyi konumlarda yer alırlar. Bu sayede potansiyel müşterilere ulaşma imkanı oldukça artarak ürün ve hizmetlerinizi pazarlayabilirsiniz. Tabi öncelikle ürünlerimizi diğer ülkelere pazarlayabilmek ve satabilmek adına araştırma yapmanız, ülkenin alışveriş ve genel alışkanlıklarını incelemeniz gereklidir.

İhracat için kelime araştırması ve SEO

Anahtar kelimeler, SEO için oldukça önemlidir. İşiniz ile ilgili seçtiğiniz anahtar kelimeler ne kadar doğru odaklı olursa internet üzerindeki potansiyel müşterilerinize ulaşmanız o kadar artar. Bu yüzden aranma hacmi yüksek, arama niyetine uygun anahtar kelimeleri seçmeniz sizi mutlak başarıya daha hızlı götürecektir.

İhracat için yapılacak anahtar kelime araştırmaları sırasında, hedef ülkenin sezonunu, internet üzerindeki aranma hacmini, arama trendleri gibi bilgilere ulaşabilir ve yorumlayabilirsiniz.

Detaylı olarak anahtar kelime araştırması nasıl yapılır öğrenmek için: Anahtar kelime araştırması

 

Oguzhan

Ben Oğuzhan Şentürk. Profesyonel olarak gerçekleştirdiğim dijital pazarlama ve SEO bilgilerimi sizlerle paylaşıyor daha fazla kişiye doğru bilgiyi ulaştırmayı hedefliyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + 4 =