fbpx

SEO Maliyeti

SEO, herkes tarafından ücretsiz ve basit bir işlem olarak görünebilir. Aslında SEO oldukça maliyetli dijital pazarlama yatırımıdır. Evet SEO bir yatırımdır.

Fiziki dünyada insanların ziyaret edebildiği bir mağazanızın olduğunu düşünün. Bunun dükkan/ofis kirası, reklam için tabela, daha fazla marka bilinirliliği için yerel reklam ya da bilboard reklamlarını verdiğinizi düşünün. Bunların her birini yapmak hem oldukça vakit alan bir süreçtir hem de onlarca maliyettir. Sırf bunları başlangıçta yerel kısımda bulunan kişilerin görmesi için gerçekleştirirsiniz. İşlet bir caddede dükkanınızın olduğunu düşünürsek sizce oradan günde kaç kişi geçiyordur?

İnternet ortamında harcadığınız maliyetleri de bu şekilde düşünebilirsiniz, dükkan/ofis yerine web sitesi, tabela yerine sosyal medya, bilboard reklamlarını yerine sosyal medya ya da diğer kanalları kullanabilirsiniz. Tek fark, internet ortamında yaptığınız pazarlama çalışmalarının daha kolay ve pratik olmasıdır. Maliyet açısından bakıldığında yine fiziki dünyada olduğundan daha da uygun fiyatlı şekilde rakamlar ortaya çıkıyor. Örneğin bilboard reklamları için hem dijitalciye hem de kira için tek seferde ücret ödeyeceğinize, internet üzerindeki reklam ve SEO çalışmaların aylık ya da tek seferlik elinizde para oldukça harcarsınız.

SEO maliyeti nasıl hesaplanır?

Covid-19’un ilk çıktığı günden bu güne dijitale göç başladı ve yatırımların çoğu dijitale yapılmaya başlandı. Tabi bu durumdan kaynaklı olarak SEO ve diğer dijital pazarlama maliyetleri de oldukça arttı. Bunun sebebi gerek reklam, gerek diğer çalışmalarda açık arttırma usulüne göre işlediği içindir.

SEO maliyeti hesaplanırken öncelikle site derinlemesine incelenir. Sitenin türü (kurumsal, e-ticaret vs), kullanılan alt yapı, içerikler, sektör, marka gücü gibi durumlar maliyetleri ve çalışmaları etkileyen en büyük faktörlerdir. Diğer en büyük etken ise müşterinin yani site sahibinin ne istediğidir. Örneğin site sahibi yüksek PR ve kısa zamanda büyük başarı elde etmek istiyorsa SEO bütçesi oldukça yüksek olacaktır.

SEO maliyeti hesaplarken çoğu uzman ya da ajansın kullandığı yöntem ve izlediği yolu aşağıdaki tabloda görebilirsiniz. Bu sayede sizde kendinize göre ortalama bir fiyat çıkarabilirsiniz. Fiyatlar kişi, kurum, ajans ve verilecek hizmete göre değişiklik gösterebilir.

SEO Maliyet Hesaplama Tablosu

HizmetBirimFiyat
Alt Yapı Düzenlemesi1000 – 8000₺
Kod Yapısı DüzenlemeDeğişkenlik gösterebilir
Blog İçeriği Yazma100 Kelime8 TL
Ürün İçeriği Yazma100 Kelime8 TL
Analiz ve RaporlamaÇalışma DahilindeÜCRETSİZ
Tasarımsal DüzenlemeSayfa başı800₺
Dış SEO800-12000₺

tablodaki yazılanların haricinde sitenin sektörü, rakiplerin kim olduğu, kullanılacak teknik de fiyat konusunda önemli bir değişkendir.

SEO çalışması için işiniz özenle takip edecek bir uzman arıyorsanız SEO Uzmanı yazımı okuyabilir, ardından iletişime geçebilirsiniz.

SEO maliyeti neye göre hesaplanır?

SEO maliyeti, sitenin alt yapısı, yapılacak işler, düzenleme için ortalama zaman, sektör rekabeti, anahtar kelime zorluğu, dış harcamalar gibi durumlar ön tespit yapılarak hesaplanır.

SEO’da ücretsiz linkler kullanılır mı?

Evet ücretsiz link alabileceğiniz yerler kullanılabilmektedir. Fakat bu tür yerlerden yoğun link çıkışı olduğu için siteler çöplüğe dönmüş olacaktır. Bu tür linklerin faydası çok az zararı fazla olabilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.