fbpx
Teknik SEO

Meta Açıklama (Meta Description) Nedir?

Meta açıklama, Google arama sonuçlarında başlığınızın hemen altında bulunan sonuçta çıkan sayfanızın açıklamasıdır. Son zamanlarda arama motorları için değerini kaybetse de tıklama oranını arttırmak için halen etkili bir yöntemdir.

HTML etiketi yardımıyla ile arama motorlarında görünmesini istediğiniz sonucu kendiniz manuel olarak girebilirsiniz. Fakat Google arama motoru son zamanlarda arama sonuçlarına göre içeriğin bir kısmından çekerek SERP sonuçlarında göstermektedir. Yine de manuel olarak doldurulmasını tavsiye etmekteyim.

Meta Açıklama (Meta Description) Nasıl Yazılır?

  • Meta açıklamalar minimum 110 maksimum 160 karakter yazılmalıdır. Daha fazlası SERP yani arama sonuçlarında gözükmeyecektir.
  • Mevcut sayfanız ile ilgili bilgi verici olmalıdır.
  • Tıklama oranını arttırıcı şekilde olmalıdır.
  • Her sayfa için özel olarak yazılmalı, kopya olmamalıdır.

Her ne kadar arama motorları tarafından SEO kriteri olarak eskisi kadar önemsenmese de kendiniz meta açıklamaları sayfanızın özetine göre doldurarak ziyaretçilerin dikkatini çekebilir ve tıklama oranınızı arttırabilirsiniz. Bu sayede arama motorları sıralamanızı daha iyi konumda yer almasını sağlayacaktır. Nasıl yazılması gerektiğini ise şöyle bir örnek ile anlatabiliriz.

Meta Title (Başlık) Nedir?  https://senturkoguzhan.com/meta-title-nedir/

Meta Açıklama Şablonu:

Bir E-ticaret sitesi için:

En uygun fiyatlar ile beyaz kalem satın almak için hemen ziyaret edin. Üstelik ÜCRETSİZ kargo fırsatı ile hemen sipariş verebilirsiniz.

Bir blog için:

Meta açıklama nasıl yazılır hemen öğrenerek arama sonuçlarından daha fazla trafik elde et ve daha iyi sıralamalarda yer al.

Meta Açıklama Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Her sayfa için özel olarak yazın.
  • Sayfanın iç kısmından bir yer kopyalamayın özgün olun
  • Anahtar kelimenizi maksimum 2 adet geçirin
  • Konu ile alakalı olarak yazın aksi halde arama motorları sayfada herhangi bir kısmı gösterecektir.

Bu konu ile ilgili bilinmesi gereken en önemli unsurlar bunlardır. Sürekli testler yaparak sitenize gelen tıklama oranına göre optimize edebilirsiniz.

Meta Açıklama Nereye Yazılır?

Meta açıklamalar, WordPress gibi sistemler kullanıyorsanız kullandığınız Yoast, All in SEO, Rank Math gibi SEO eklentilerinin kısımlarından yazabilirsiniz. Her oluşturduğunuz sayfa için özel meta başlık ve meta açıklama alanları hazır olarak gelmektedir. Snippeti düzenle kısmından istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz.

Eğer özel bir yazılım kullanıyorsanız sayfala ayarlarınızın içine aşağıdaki kod parçacığını ekleyerek özgün bir şekilde oluşturabilirsiniz.

<Head>

<meta name=”description” content=”Meta açıklama nasıl yazılır nereye yazılır ve nelere dikkat edilmesi gerekir gibi konuları öğrenmek için sitemizi ziyaret edebilir ve örneklerimize göre yazabilirsiniz.” />

</ Head>

Oguzhan

Ben Oğuzhan Şentürk. Profesyonel olarak gerçekleştirdiğim dijital pazarlama ve SEO bilgilerimi sizlerle paylaşıyor daha fazla kişiye doğru bilgiyi ulaştırmayı hedefliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

76 − = 72