fbpx
Genel

Hosting Çeşitleri Nelerdir? Hangi Hosting Kullanılmalı?

Hosting, web sitlerinin verilerinin barındırıldığı fiziksel bilgisayara verilen isimdir. SEO için oldukça önem taşıyan hostingler; kullanılacak site, istenilen performasa göre doğru orantıda seçilmelidir.  Verilerinizi barındırabilmek için birden fazla hosting çeşitleri bulunmaktadır. Bu yazımda sizlere hosting çeşitlerinden bahsedeceğim. Bu bilgiler ile kendi web siteniz için size uygun olabilecek hosting türünü seçebilirsiniz.

Hosting Çeşitleri:

  • Paylaşımlı (Shared) Hosting: Fiyatıyla en uygun hosting türüdür Fiyatından kaynaklı olarak da en çok tercih edilen hosting çeşitlerinden biridir. Makinenin özellikleri dahilinde 100 -200 ya da daha fazlasının tek bir makine üzerinde barındırıldığı, ortak kullanılan fiziksel bir sunucudur. DDOS koruması, sunucu optimizasyonu, yedekleme gibi tüm işlemler hosting firması tarafından gerçekleştirilir. Çoğu firma otomatik kurulum gerçekleştirmektedir. Bu tür hostinglerde tek yapmanız gereken NS adreslerini yönlendirmek ve web sitenizi oluşturmaya başlamaktır.
  • Reseller (Bayi) Hosting: Paylaşımlı hostinglerde genel olarak sadece 1 adet web sitesi barındırabilirsiniz. Reseller hosting paketlerinde ise firmanın size belirlediği limitler dahilindeki kadar site ekleyebilir ve barındıma hizmetlerini gerçekleştirebilirsiniz. Reseller hosting fiyatları, paylaşımlı hostinglere göre daha maliyetlidir. Reseller hostinglerde eklenen her web sitesi için ayrı özellikler kullanılır. Yani paylaşımllılarda olduğu gibi bir makine üzerinde birden fazla kullanım değil, her sitenin kendine özel kullanım alanı ve özellikleri mevcuttur.

Reseller hosting satın almak için: Cpanel Reseller Satın Al

  • VDS Hosting: VDS hosting, fiziksel sunucu üzerinde sanallaştırma programları ile bölünmüş, fiziksel gücü sizin eklediklerinizin haricindeki sitelere dağıtmayan hosting türüdür. Donanım gücünün diğer sitelere dağılmaması ile barınan site hem daha performanslı çalışacak hem de diğer sitelere gelen saldırı, anti seo gibi durumlardan oldukça az eklenecektir.

VDS hosting satın almak için: VDS Satın Al

Hosting Özellikleri Nasıl Olmalı?

Yapacağınız işlemler fazla olacaksa ya da internet üzerinde çalıştıracağınız yazılımlarda sorgu sayısı, anlık trafik, disk alanı gibi alanları yüksek boyutta kullanacaksanız, performanslı bir hosting ya da VDS tarzı bir barındırıcı almanız işinizi son derece ileriye taşıyacaktır. Hizmet alacağınız hosting firması ile iletişime geçerek ya da sitelerini inceleyerek özelliklerine bakabilirsiniz.

Orta yoğunlukta websitesi için hosting özellikleri:

  • Ram: En az 4 Ram
  • İşlemci: ve üzeri model
  • Disk Alanı: ihtiyacınıza göre SAS ya da SSD disk
  • İnode: Büyük boyutlar için limitsiz inode
  • CPU kullanımı: %120 kullanım alanı

Aranan özellikler en az bu şekilde olmalıdır. Bunun üzerinde özellikler tabi ki daha performanslı olacaktır fakat ihtyacınızın dışında olması halinde fazla maliyetli olacaktır.

Sunucu Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Oguzhan

Ben Oğuzhan Şentürk. Profesyonel olarak gerçekleştirdiğim dijital pazarlama ve SEO bilgilerimi sizlerle paylaşıyor daha fazla kişiye doğru bilgiyi ulaştırmayı hedefliyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

86 + = 94