fbpx
SEO

Hızlı İndex Alma Rehberi

Sitenizde yazdığınız içerik sitenizin tarama bütçesine bağlı olarak her zaman anında Google dizine (indexlenme) eklenmeyebilir. Özellikle 3 4 günden fazla süren indexlenmeme durumları için sitenizin tarama bütçesini kontrol etmenizi ve optimizasyon yapmanızı tavsiye ederim.  İçeriği fazla uzun tutmadan bir an önce hızlı index alma yöntemlerini sizler ile paylaşıyorum.

Hızlı İndex Almak İçin Yapılması Gerekenler

  • İçeriklerini Güncel Tutun

Arama motorlarının sitenizi her seferinden hızlı şekilde taramasını istiyorsanız site içeriklerinizi güncel tutmanız gereklidir. Tabi bunu yaparken de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Eğer sektörel bir siteye sahipseniz sürekli olarak içerik girmenizin bir anlamı yok. Yazdığınız içerikler bir zaman sonra tıkanacak ve başlık bulmakta zorlanacaksınız. Bu tür siteler için ara ara içeriklerinizi güncelleyebilirsiniz. Blog ya da E-ticaret sektöründe web siteniz mevcut ise günde 1-2 adet yayım yapmaya özen göstermenizi tavsiye ederim. Tek seferde 30 adet içerik yayınlayıp sonrasında bu durumu devam ettirmemek yine size zarar veren noktalardan biri olacaktır.

  • Tarama Bütçenizi Optimize Edin

İçeriğinizin dizine eklenmeme sebebi belki de giren botların sitenizi tarayamadığından kaynaklı olabilir. Bu yüzden analiz araçları ile sitenizi tarayın. Fazla sayıda 404 ve 301 yönlendirmesi yapmak sitenizin tarama bütçesine zarar veren en büyük etkenlerden bazılarıdır. Bu hataları ne kadar minimum düzeyde tutarsanız tarama bütçesini o kadar doğru kullanma imkanını yakalarsınız. Aynı zamanda site içinde boş link ve buton bulundurmamanız yine dikkat etmeniz gereken konulardan biridir. Bunun için Screaming Frog gibi araçlardan yararlanabilirsiniz.

Tarama bütçesi optimizasyonu ve genel SEO çalışmalarınız için benimle iletişime geçebilirsiniz. https://senturkoguzhan.com/seo-uzmani/

  • Robots.txt Dosyanızı Kontrol Edin

Fark edilmeyen en büyük hatalardan biri robots.txt dosyasının kontrolüdür. Bu konuda hazır e-ticaret paketi satan sitelerden yola çıkacağım. Bazı firmalar robots.txt dosyasını kendisi otomatik olarak oluşturuyor. Fakat dosya yolunda yapılan kısıtlamalar sebebi ile tarama bütçesini optimize edeceğiz derken alt sayfanın taranmasını önlüyor. Bunu test etmek için yine Screaming Frog gibi crawler araçlarından yararlanabilir ya da siteadi.com/robots.txt yazarak yazan komutları kontrol edebilirsiniz. Farklı bir dizin altında yer alıyorsa bu dosya yolunun komutunun olup olmadığına bakın.

  • Site Haritanızı Güncelleyin

Site haritası, Google botlarının sitenizdeki URL adreslerini daha kolay bulunması için önemli SEO tekniklerinden biridir. Wordpress gibi sitelerde kullanılan eklentiler site haritasını otomatik olarak güncellemektedir. Fakat içeriğiniz yayınlama esnasında yanlışlıkla ya da bilerek site haritasına eklenmemesi istemiş olabilirsiniz. Özel yazılım kullanıyorsanız site haritanızı kontrol edebilir ve var olup olmadığını test edebilirsiniz. Bunun için Search Console üzerinden URL inceleme butonuna linkinizi yazarak test sonucunda görebilirsiniz.

Wordpress siteniz var ise Wordpress SEO içeriğimi okuyabilirsiniz: https://senturkoguzhan.com/wordpress-seo/

  • Manuel Olarak Eklemeyi Deneyin

Google gibi getir kullanmayı denediniz mi? Search console üzerinden sitenizin URL adresini çubuğa yazarak inceleme yapın. Eğer dizine eklenmemiş ise talepte bulunabilir, dizine eklenmiş fakat uyarı mevcut ise uyarıları dikkate alarak düzenlemeler sonrasında tekrar tarama isteği gönderebilirsiniz.

  • Sitenizi Pingleyin

Her ne kadar etkisi kalmadı denilse de testlerim sonucunda etkisinin eskisi kadar fazla olmamasına rağmen işe yaradığını söyleyebilirim. Pingleme siteleri kullanarak arama motoru botlarının URL adreslerinizi daha kısa sürede keşfetmesini sağlayabilirsiniz.

  • News Kaydınızı Gerçekleştirin

Blog tarzı bir websiteniz var ise sitenizin hızlı indexlenmesi için Google news kaydını yapmanızı tavsiye ederim. Çok daha kısa sürede yazılarınız Google dizinine eklenebilir, hatta kısa sürede sıralamaya girebilir. Google news kaydı yapmak için https://publishercenter.google.com/  adresini ziyaret ederek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Her ne kadar 2 hafta sonra sonuç paylaşılacaktır yazsa bile ortalama 4-5 gün içinde sonuçlanmaktadır.

  • İndexer API Kullanın

Tarama bütçesi düşük, dizine eklenmesi zor ve geç olan sitelerin imdadına indexer API koşuyor. Google’nin çıkardığı ve tamamen ücretsiz olan API sitenize entegre edilmesi halinde ortalama 5 dakika – 1 saat arasında yayınladığınız URL dizine eklenmiş oluyor. Bu sayede ekstra bir şey yapmaya gerek kalmıyor. Bu özelliğin var oluşundan içerik güncellemeyi ve sık paylaşım yapmayı bırakmanız halinde trafik kaybı yaşayabilirsiniz bilginiz olsun.

  • İç Bağlantı Verme

İç bağlantılar (iç linkleme) arama motorlarının ve kullanıcıların bağlantınızın keşfedilmesini kolaylaştırmak için kullanabileceğiniz yöntemlerden biridir. Verilen bağlantılar sayesinde URL keşfedilir ve taranır. Bu olay da dizine eklenmeyi oldukça hızlandırır.

  • Sosyal Medyayı Kullanma

Sitenizde yayınladığınız içeriklerinizi sosyal medya hesaplarında linkini paylaşmanız siteye trafik akışını ve botların URL adresinizi keşfetmeye olanak sağlayacaktır. Mevcut hesaplarınızdaki kitleniz yetersiz ise hedef kitleniz olan Facebook gruplarından yararlanabilir ya da Twitter üzerinde popüler etiketler ile paylaşım yaparak sitenize trafik çekebilirsiniz.

Not: İndex almak (dizine eklenmek) Google sonuçlarında ilk 100 içinde olmak değildir. Sayfanızın taranıp veri tabanına eklenmesine indexlenme denir.

Konu hakkında sormak istedikleriniz var ise yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Oguzhan

Ben Oğuzhan Şentürk. Profesyonel olarak gerçekleştirdiğim dijital pazarlama ve SEO bilgilerimi sizlerle paylaşıyor daha fazla kişiye doğru bilgiyi ulaştırmayı hedefliyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

55 − = 47

Göz Atın
Kapalı