fbpx
E-TicaretAdwords

Google Merchants Center Hesabının Yeniden Aktifleştirilmesi

Google merchant center, Google Ads’nin özellikle e-ticaret siteleri için sunulan özelliklerden biridir. Hesap kurulumunu gerçekleştirdikten sonra XML, Google tablolar, Manuel yüklemeler gibi farklı şekillerde tüm ürünlerinizi yükleyebilirsiniz. Politika ihlali ya da bilgisi eksin olmayan tüm ürünlerinizi bu şekilde yükleyip onaylatabilir ve reklama çıkabilirsiniz. Yükleme esnasında oluşabilecek sorunlar ve tekrarlanmasından dolayı Google merchant hesabınız askıya alınabilir. 

Google Merchant Center Askıya Alınma Sebepleri :

1- Replika Ürün Satışları

Orijinal olmayan (replika) ürün satışları her zaman olmasa da politika ihlali nedenlelerinde biridir. 

2- Tescilli Ürün Satışı

Tescilli (telif hakkı olan) ürünlerin satışını yapmanız yine politika ihlallerinden biridir. Bazı markalar rekabetten dolayı direk olarak ürünlerinin satışını yasaklatmıştır. Bu yüzden ürünleri yükledikten sonra onaylanmazlar. 

3- Geçersiz Sayfalar: 

Gönderdiğiniz dosyalar içerisinde birden fazla 404 hatası var ise ya da yüklenen ürünlerdeki hedef URL sürekli yönlendirmeye olarak hedef sayfanın açılmaması yine askıya alınma sebeplerinin en başında gelmektedir. 

4- Politika İhlalli Ürünler

Her ülkenin reklam ile satışının yapılamayacağı belli başlı kriterler mevcuttur. Türkiye için sağlık ürünleri gibi reklamların yapılması politika ihlalidir. Bu tür ürünler onaylanmaz 2. denemeden sonrasında hesabın askıya alınmasına sebep olur. 

Google Merchant Center Askıya Alınan Hesabı Kurtarma:

1- Yüklenen Feed’i düzenleme

Sitenizden hazır olarak aldığınız Feed dosyasını (XML , .xsl, .csv vb) açarak inceleyin. Burada politika ihlali olan ürünler var ise feed dosyanızdan kaldırın. Hızlı şekilde bakarak eksik olan kısımları inceleyin ve kaydedin. 

2- Düzenlenmiş Feed’i tekrar yükleme

Düzenlediğiniz dosyanızı “Feed yükle > Yeni Feed > Yükle” kısmından tekrar yükleyin. 

Not: Eğer emin değilseniz feed dosyanızı TEST olarak yükleyin ve biraz bekleyin. Feed dosyanızda devam eden ya da yeni hatalar var ise uyarıları düzenleyerek tekrar yüklemesini gerçekleştirin. 

3- Ürünlerin listelenmesi

Ürünleriniz yüklendikten sonra manuel olarak inceleyin, sorunlu ya da sorun oluşturabilecek ürünler var ise kaldırın.

4- Yeniden inceleme talebi gönderme

Tüm ürünleriniz sorunsuz şekilde gösteriliyorsa;

“Teşhis > Hesap sorunları > Yeniden inceleme talebi iste” aşamalarını tekrar ederek hesabınızın yeniden incelenmesi için tekrar istekte bulunabilir ve askıya alınan Google Merchant hesabınızı kurtarabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir : Google Adwords Kalite Puanı Nedir?

Takıldığınız yerler için yorum kısmında sorunlarınızı paylaşabilir ya da bizlere ulaşabilirsiniz.

Oguzhan

Ben Oğuzhan Şentürk. Profesyonel olarak gerçekleştirdiğim dijital pazarlama ve SEO bilgilerimi sizlerle paylaşıyor daha fazla kişiye doğru bilgiyi ulaştırmayı hedefliyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

37 − = 28