fbpx

Google Haritalarda Üst Sırada Çıkmak

Google haritalar, özellikler işletmelerin yer bildirimi yaptığı ve bölgesel aramalarda müşteri bulmayı yüksek oranda arttıran ücretsiz Google hizmetidir. Genel olarak konum bazlı çalışan Google haritalar, bulunulan bölgede daha fazla kişiye ulaşmaya, çevrenizde işletmenizi ya da hizmetinizi arayan kişilerin sizi bulmasını oldukça kolaylaştıracaktır.

SERP sonuçlarında web sitelerinden önce çıkmasından kaynaklı olarak potansiyel müşterilere ulaşmakta en kolay yollardan biridir. Tabi potansiyel müşterilerin sizleri bulabilmesi için işletmenizin Google haritalarda üst sıralarda yer alması gereklidir. Aksi halde işletmeniz tıklama değil sadece görüntülenme alacaktır.

Google Haritalar Nedir?

Google haritalar, harita üzerinde işletmelerin ya da belirli adreslerin işaretlenerek adres tarifi alınabildiği ÜCRETSİZ Google servisidir. Aynı zamanda API desteği ile en başta konumlarınızı canlı olarak web sitenizde kullanabilme imkanını da sunuyor. Haritalar üzerinde Google benim işletmem kaydınızı yaparak hem işletmenizin bildirimlerini Google üzerinde yapabilir hem de işletmeniz ile ilgili detaylı bilgiler verebilirsiniz.

Google Haritalar Nasıl Kullanılır?

  • Google haritalar uygulamasını açın
  • Bir işletmeyi ya da istediğiniz anahtar kelimeyi arayın
  • Aradığınız işletme hakkında bilgileri öğrenebilirsiniz
  • Gideceğiniz yere “başla” diyerek yol tarifi alabilirsiniz
  • Yol tarifini canlı olarak ekrandan izleyebilirsiniz

Google Haritalara İşletme Konumu Nasıl Eklenir?

Eğer işletmenizin Google haritalar üzerinde yer gözükmesini ve bu harita kaydında istediğiniz zaman değişiklik yapmak istiyorsanız Google benim işletmem adresinden Gmail adresiniz ile giriş yaparak işletmenizi doğruyabilirsiniz. Detaylı anlatım için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Google Benim İşletmem Kaydı Nasıl Yapılır?

Google Haritalarda Üst Sıralarda Çıkmak İçin Yapılması Gerekenler

Düzenlemeleri yapabilmeniz için haritalar üzerinde bulunan işletmenin profilini seçin. Seçtiğiniz profilde işletmenizi düzenleyebileceğiniz ekran açılacaktır. Burada yapılacak işlemleri adım adım yazımızın devamında görebilirsiniz.

1- İşletme Adınızı Düzenleyin

İşletme adı oldukça önemlidir. Google üzerinde sizi arayanların hem bulmasını hem de haritalarda üst sıralarda çıkmanıza yardımcı olacak en büyük etken işletme adıdır. İşletme adınızda hem işletmenizin adı hem de anahtar kelimeniz geçmelidir.

Resimde görülen işletme adı kullanımı bir nebze yanlıştır. Google işletme adı başta olup anahtar kelime sonda olacak şekilde kullanılmasını tavsiye ediyor:

Örnek: Norm Konya Temizlik Şirketi

2- İşletme Kategorisi Seçimi

İşletme kategorisi, haritalar sıralamasında doğru kategorilerde yer almak, doğru sonuçlarda çıkmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için oldukça önemlidir. İşletme adının hemen altında bulunan kategori kısmından sizlere uygun olan ve verdiğiniz hizmetleri seçmenizi tavsiye ederiz. Ne kadar doğru sonuçlar eklerseniz müşteri bulma ve haritalar üzerinde ilk sıralarda çıkma oranınız o kadar artacaktır.

3- Adres Doğruluğu

İşletmenizin doğru adreste olmasına dikkat edin. Hem haritalardaki konumu hem de açık adresi müşterilerinizin sizlere bulması açısından oldukça önemlidir. Üstelik bazı kullanıcılar haritalar üzerinde arama yaparken “en yakın” kelimesini kullandığından ve haritalar da konum odaklı çalıştığı için potansiyel müşterilerinize ulaşmanızda büyük fayda sağlayacaktır.

4- Hizmet Bölgelerinizi Seçin

Hizmet verdiğiniz bölgeleri doldurmak oldukça önemlidir. Eklediğiniz bölgelere göre arama sonuçlarında daha üst sıralamalarda yer alırsınız. Bu sayede hem işletmeniz arama sonuçlarında da daha fazla trafik alır hem de görüntülenme elde eder.

5- Çalışma Saatlerinizi Doldurun

Çalışma saatleri de yine haritalardaki sıralamanızı etkileyen faktörlerden biridir. Bu yüzden işletmenizin çalıştığı saatleri eksiksiz olarak doldurmanızı tavsiye ederiz. Özel günler için farklı çalışma saatleriniz var ise bunları da belirtmeniz yine sizler için oldukça faydalı olacaktır.

6- Telefon Numaranızı Girin

Telefon numaranızı işletme profilinde eklemeniz sizleri Google haritalar sıralamasında üst konumlara taşıyacak etkenlerden biridir. Aynı zamanda potansiyel müşterilerinizin internet üzerinde direk olarak sizleri aramasını sağlamaktadır. Hızlı dönüşüm ve erişilebilirlikler her zaman kullanıcıya daha kolay geldiği için ilk tercih sebebidir.

7- Web Sitenizi Eklemeyi Unutmayın

Eğer bir web siteniz var ise mutlaka eklemelisiniz. Yok ise Google benim işletmemin sizlere sunduğu business site uzantısından yararlanabilirsiniz. Her durumda site linkinizi buraya ekleyin. Kullanıcılar işletmeniz hakkında meraklı olabilirler. Aynı zamanda sıralamada önemli bir faktördür.

8- Hizmetlerinizi Ekleyin

Arama sonuçlarından daha fazla kelimede listelenmek için oldukça önemli bir kriter hizmetlerinizin eklenmesidir. Eklendiğiniz hizmetlere göre potansiyel müşterilerinize ulaşmanız ve sıralamalarda ilk sırada yer alma şansınız daha fazla artacaktır.

 

9- İşletme Özelliklerinizi Doldurun

İşletmenizin hakkında kısmını doldurmayı unutmayın. Burada belirttiğiniz özellikler hem arama sonuçlarında işletmenizi daha dikkat çekici göstermekte hem de kullanıcılara güven oyu vermektedir. Bu sayede potansiyel müşterileriniz işletmenizi daha fazla tercih edecektir. Harita kaydınız ne kadar tıklama, arama, ziyaret ya da yorum alırsa ilk sırada çıkma şansınız o kadar artar.

10- İşletme Biyografisini Doldurun

İşletme biyografisi, web sitelerindeki içeriğin SEO uyumluluğu gibi düşünülebilir. Burada işletmeniz ile ilgili bilgi ve hizmetleri semantik şekilde oluşturarak yayınlayabilirsiniz. Maksimum 750 karaktere kadar içerik yazabilirsiniz.

11- Açılış Tarihi Önemli Bir Etken

İncelemelerimiz sonucunda açılış tarihi ekli ve eski olanların haritalar sıralamaları daha üst kısımlarda yer almakta. Tabi ki bilgilerin doğruluğu oldukça önemli. İşletmenizin işletme açılış tarihini girmeyi unutmayın.

12- Gelen Mesajlara Hızlı Yanıt Verin

İşletmeniz üst sıralarda yer almaya başladıkça mesajlar gelmeye başlayacaktır. Bu kısmı sürekli takip edebilmeniz için Google benim işletmem uygulamasını telefonunuza indirmenizi tavsiye ederiz. Gelen mesajlara ne kadar hızlı sürede dönüş yaparsanız üst konumlarda yer alma ihtimaliniz o kadar artmaktadır.

13- İşletme Yorumlarına Önem Verin

İşletmenize gelen yorumlar hem Google tarafından hem de kullanıcılar tarafından dikkat çekmek ve tercih edilmek için oldukça önemlidir. Bu yüzden işletmenize gelen yorumlara oldukça dikkat edin. Başlangıç aşamasında kendiniz ya da etrafınızdakilerden işletme yorum atmasını isteyebilirsiniz.

Not: Doğru bilinen yanlışlardan biri de ne kadar çok yorum ve yıldızınız var ise işletmenizin üst konumda yer alacağıdır. Bu bilginin kesinliği yoktur. Az yorumla üst konumda yer alan birçok işletme mevcut.

14- Yayın Paylaşın

SEO’da web sitelerinde güncellik oldukça önemli olduğu gibi işletmelerde de güncellik önemlidir. Tavsiyem 2 günde bir olacak şekilde yayın paylaşmanızdır. Yayınlarınızı güncel tutmanız hem sıralama hem de müşterilerinizin size ulaşabilmesini kolaylaştırmak için oldukça etkili yöntemlerden biridir.

İşletmenizin Google haritalarda sıralamasını yükseltmek için paylaşılan bilgiler doğru şekilde yapılmalıdır. Bu yöntemler uygulandıktan sonrasında gelecek yol tarifi almaları, telefon aramaları ve web sitesi ziyaretleri ile sıralamanız daha da iyi konumlarda yer almaya başlayacaktır.

Sıralamalarda iyi konumlarda yer almak zaman işidir. Eğer sabrınız yok ise reklam vermeyi deneyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Google Maps Ücretli mi?

Google maps, Google’nin sunduğu hem işletmeler hem de normal kullanıcılar için ücretsiz bir servistir. Kullanmanın herhangi bir ücreti yoktur.

Google Haritalarda Neden Görünmüyorum?

Google haritalar görünür olmak için benim işletmem üzerinden ya da haritalar üzerinden işletme konumunuzu eklemeniz ve işletmenizi doğrulamanız gereklidir. Aksi halde işletmeniz haritalar üzerinde görüntülenmeyecektir.

Google Benim İşletmem Ücreti mi?

Google’nin bir çok servisi ücretsiz olduğu gibi benim işletmem servisi de ücretsizdir. Benim işletmem sayfasına giderek gerekli adımları izleyin ve işletmenizi ücretsiz olarak ekleyin. Adres ve iletişim bilgisi doğrulaması yaparak Google haritalar üzerinde görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu