fbpx
Adwords

Google Ads Kalite Puanı Nedir? Daha Ucuz Reklamlar Verin

Google ADS kalite puanı yükseltme nedir ve nasıl yükseltilir gibi tüm sorunlarınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Google ADS (Adwords) Arama ağı, Video, Alışveriş ve Görüntülü reklamlar verebileceğiniz en iyi ve en gelişmiş reklam ağlarından biridir. Aynı zamanda reklam verenler için en çok tercih edilen ve kısa sürede reklamlarınızı dönüşüm ya da trafiğe çevirebilirsiniz. Yeni reklam verenler için Google ADS optimizasyonları yapılması zor olduğu için maliyetli olabilir. İlerleyen aşamalarda aldığınız veri ve sonuçlara göre bunları optimize edebilirsiniz.

Reklamlarınızın tıklama oranlarını, maliyetlerini ve sıralamasını etkileyen en önemli faktörlerden biri kalite puanıdır.

Google Adwords (ADS) Kalite Puanı Nedir?

Reklamlarınızı her güncellediğiniz de Google ADS botları web sitenize gelerek sitenizi tarar ve belirli metriklere 0 ile 10 arasında bir kalite puanı verir. Bu puan ne kadar yüksek olursa web sitenizin reklam konumu o kadar iyi olur ve verdiğiniz tıklama başına maliyet o kadar az olur. Yazımın devamını okuyarak kalite puanı yükseltme aşamalarını kendiniz için gerçekleştirerek daha ucuz maliyetlere daha iyi konumlar elde edebilirsiniz

Örneğin sizin kalite puanınız 8 rakiplerinizin 5 puan. Reklam için harcanan tık başı maliyet ise 4 TL olduğunu varsayalım. Rakibiniz 2. sıra için tık başına 3.50 TL reklam maliyeti verirken sizin kalite puanınız yüksek olduğu için 1. sıradaki reklam konumu için 2 TL verebilirsiniz.

Adwords Kalite Puanı Nasıl Hesaplanır?

Adwords kalite puanını Google botlar belirli metriklere göre hesaplamaktadır. Buna etki eden faktörler başlıca “sayfa başlığı, sayfa açıklaması, reklam verilen anahtar kelimeler, sayfa içinde geçen anahtar kelimeler, reklamlarınıza tıklama oranı” gibi kriterlerdir.

Reklam verdikten 2 3 gün içerisinde (reklam verilen anahtar kelimenin aranma sayısına göre değişiklik gösterebilir) reklam panelinizde kalite puanınız gözükmeye başlar.

Adwords (Google ADS) Kalite Puanı Nasıl Yükseltilir?

Şu anki aşamaları kendi panelinizde adım adım gerçekleştirerek reklamlarınızın kalite puanını yüksek ölçüde attırabilir ve kalite puanı yükseltme işlemlerini uygulayabilirsiniz .

1- Reklam Anahtar Kelimeleri

Reklam anahtar kelimelerinizi sayfanızın içeriği ile belirleyin. İçeriğiniz ile daha net eşleşen anahtar kelimelerinizi daha kalite puanınızın artmasına ve daha doğru kişilere en doğru arama sonuçlarında çıkmanıza yardımcı olacaktır.

2- Negatif Anahtar Kelimelerinizi Ekleyin

Geniş ya da sıralı eşleşmeli anahtar kelimeler kullanıyorsanız reklamlarınızın doğru sonuçlarda çıkması için ve maliyetlerinizin de en düşük ve doğru şekilde yönetilebilmesi için tüm alakasız ve dönüşüm getirmeyecek arama sonuçlarınızı negatif olarak ekleyin.

Anahtar Kelime Seçimi Adlı içeriğimizi Okuyabilirsiniz.

3- Sayfa İçeriğinizi Kontrol Edin

İçeriğin başında da belirttiğim gibi reklam verdiğiniz sayfa ve reklam verdiğiniz anahtar kelimelerin uyumu ve yoğunluğu doğru orantılı olmalıdır. Kısacası sayfa içeriğiniz ne ise o sayfa o kelimenin reklamı vermeniz gerekli.

Örneğin web tasarım reklamı için sitenizin ana sayfasına reklam vermek yerine ilgili sayfanıza reklam vermeniz kalite puanınızı oldukça arttıracaktır.

4- Reklam Metinlerinizi Optimize Edin

Arama sonuçlarında görünmesini istediğiniz reklam metinlerinizi ilgi çekici kullanmaya özen gösterin. İlgi çekici başlıklar tıklama oranınızı arttıracaktır. Artan tıklama oranı da kalite puanınızı etkileyen sonuçlar arasında yer almaktadır.

5- Site ve Sayfa Açılış Hızı

Tıklanan reklam bağlantınızın hızlı açılması en önemli kriterlerden biridir. Bir kişi reklamınıza tıkladıktan sonra sayfanız 1 2 saniye içerisinde açılmıyorsa gelen ziyaretçinin hemen çıkma oranı oldukça yüksektir. Aynı zamanda kalite puanınızı da ciddi ölçüde etkilemektedir. Bu yüzden hız optimizasyonlarınızı gerçekleştirmeniz reklam maliyetlerinizi ve hemen çıkma oranınızı düşürecektir.

Not: Yaptığınız tüm işlemler uygulandıktan 24 saat Google ADS tarafından değerlendirilir.

Soru ve sorunlarınızı yorum kısmında belirterek fikir alışverişi yapabilirsiniz.

Oguzhan

Ben Oğuzhan Şentürk. Profesyonel olarak gerçekleştirdiğim dijital pazarlama ve SEO bilgilerimi sizlerle paylaşıyor daha fazla kişiye doğru bilgiyi ulaştırmayı hedefliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

99 − 92 =