fbpx
E-Ticaret

En İyi E-ticaret Yazılımları

Özellikle Covid-19 sonrasında fiziki mağazaların hizmet verme sürelerinin kısıtlanması ile E-ticaret ya da pazar yerlerindeki ürün satış oranları yüksek derecede artmıştır. Artan talebe göre farklı firmalar tarafından e-ticaret yazılımları ortaya çıkarılmıştır. Her birinin değişken fiyatları ve özellikleri arasında sürekli fikir ayrılıkları yaşandığı için e-ticaret yazılımlarını sizler için inceledik. Yazımızın devamını okuyarak e-ticaret alt yapıları ile ilgili fikir sahibi olabilirsiniz.  Alt yapılara geçmeden önce özellikle hangi işlevlerin olması gerektiğini bilmeniz gereklidir.

E-ticaret Sitesi Özellikleri Nasıl Olmalı?

E-ticaret sitelerinde bulunması gereken başlıca özellikler:

1-Site Hızı

Site hızı özellikle e-ticaret sitelerinde yüksek derecede öneme sahiptir. Kullanıcılar site içinde gezerken sayfaların hızlı açılmasını isterler. Yavaş siteler hem kötü kullanıcı deneyimine sebep olur, hem de hemen çıkma oranını yüksek derecede arttırır.

2- Göz Alıcı Tasarım

Tasarımınız ne kadar ilgi odağı olursa kullanıcılarınız sayfalar arasında o kadar çok gezinirler. Sürekli sayfaları gezmesi farklı ürünleri görmesine ve sepet tutarının artmasına olanak sağlar. Aynı zamanda sürekli tercih edilme sebeplerinden biridir.

3- Ürün Filtreleme

E-ticaret sitelerindeki ürün filtreleme özelliği kullanıcıların aradıkları ürünü daha kolay bulmasına olanak sağlar. Aradığı ürünü bulan kullanıcılar tabi ki mutlu şekilde alışverişlerini tamamlarlar. Gerekli varyasyonları destekleyen e-ticaret siteleri her zaman 1-0 öndedir.

4- Çapraz Satış Özelliği

Satış arttırmanın en iyi özelliklerden birisi çapraz satıştır. Örneğin bir ürüne girdiğinizde ekstra olarak benzer ürünler göstermeniz ya da o ürünün yanına alabileceği diğer ürünleri göstermeniz sitenizin sepet tutarı artmasında yüksek derecede önem sağlayacaktır.

5-Mobil Uyumlu (Responsive) Tasarım

Günümüzde her şey telefon üzerinden basitçe yapılabildiği gibi  alışverişin çoğunluğu da mobil cihazlar üzerinden yapılıyor. Bu yüzden mobil uyumlu e-ticaret sitelerini tercih etmeniz her anlamdan avantaj sağlayacaktır.

En İyi E-Ticaret Alt Yapıları (Yazılımları)

1- Woocommerce (Wordpress)

Woocommerce, Wordpress için üretilmiş e-ticaret eklentilerinden biridir. En çok tercih edilme sebeplerinden birisi tamamen açık kaynak olması ve yüksek kullanım sıklığından dolayı yaşadığınız sorun ya da aradığınız bilginin kolaylıkla bulunabiliyor olmasından kaynaklıdır.

Birbirinden çeşitli hazır eklentiler ile istediğiniz özellikleri ekstra olarak ekleyebilir ya da yazılımcınız/kendiniz geliştirebilir yeni eklentiler yazabilirsiniz.

Yaygın kullanımından dolayı ödeme alt yapısı firmaları, kargo firmaları gibi entegrasyonları kolay şekilde temin edebilirsiniz.

En İyi Avantajları:

 • Açık kaynak olması ve geliştirilebilir olması
 • Yaygın şekilde bilgi kaynağı olması
 •  Çoğu eklentinin hazır şekilde bulunması

Dezavantajları:

 • Yoğun eklenti kullanımı ile kod çakışması olabilir
 • 10 bin üzerindeki ürünlerde sitede ağırlaşma

2- Opencart

Hazır alt yapısı ile Woocommerce’nin fazlaca önüne geçiyor fakat birazdan anlatacağımız Prestashop’un paket halinde biraz geride kalıyor. Yine en çok kullanım sebeplerinden biri açık kaynak olması ve geliştirilebilir olmasıdır.

Yönetici panelinde, sipariş ve ziyaretçi istatistikleri gibi belirli özelliklerin olması tercih edilme sebeplerinden biridir. Yine modüller aracılığı ile istediğiniz ekstra özellikleri ekleyebilirsiniz. Genel olarak çoğu modülü ücretli şekilde bulunuyor.

En İyi Avantajları

 • Tamamen açık kaynak ve geliştirilebilir olması
 • Mobil uyumlu olması
 • Çok sayıda ücretsiz tema ve eklentisi olması

Dezavantajları

 • Modüllerin genel olarak ücretli olması
 • Admin paneli biraz daha karışıktır

3- Prestashop

E-ticaret alt yapılarında en çok kullanılan alt yapılardan biridir. Ortaya çıkış amacı açık kaynaklı e-ticaret yazılımı ihtiyacından dolayı doğmuştur. Ülkemizde çok yaygın olmasa da dünya genelinde yüksek derecede yaygın kullanılmaktadır.

Neredeyse e-ticaret yazılımları arasında (paket hali) en iyilerinden biridir.

En İyi Avantajları

 • Gelişmiş ürün yönetimi için ayarlar
 • Çoklu ödeme desteği alt yapısı
 • Admin panelinden müşteri destek özelliği

Dezavantajları

 •  Fazla özelliği olmasından kaynaklı olarak alışılana kadar çok karmaşık gelebiliyor.
 • Modüllerinin fiyatları oldukça pahalı

 

Oguzhan

Ben Oğuzhan Şentürk. Profesyonel olarak gerçekleştirdiğim dijital pazarlama ve SEO bilgilerimi sizlerle paylaşıyor daha fazla kişiye doğru bilgiyi ulaştırmayı hedefliyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 + = 24