fbpx
E-İhracat

E-İhracat Müşterisi Nasıl Bulunur?

E-ihracat, E-ticaretin bulunulan ülke dışına ürünlerin satışına verilen isimdir. Sattığınız ürünleri Türkiye dışında pazaryerleri ya da internet siteniz üzerinden satın alması ve ürünü göndermeniz ile işlem gerçekleşmiş olur. Ticaret tamamen elektronik ortam üzerinden gerçekleştir.

E-İhracat Nedir?

Eihracat nedir sorusunun cevabı kısaca, “e-ticaret yolu ile satılan ürün ya da hizmetlerin, mikro ihracat kuralları çerçevesinde, E-Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB) ile yurt dışındaki müşteriye gönderilmesi” şeklindedir. Kısacası ihracatın elektronik ve internet destekli halidir.

Kimler E-İhracat Yapabilirler?

E-İhracat yapabilmek için; ülkemizin ve diğer ülkelerin belirlediği kuralları karşılayan herkes E-ihracat yapabilir. En önemli koşul mikro ihracat kurallarını bilmek ve uymaktır. Bunun haricinde 300 kilogramı geçmeyecek her ürünü e-ihracat adı altında satabilirsiniz.

E-İhracat müşterileri nasıl bulunur?

E-ihracat, ürünlerin internet ve teknoloji kullanımı ile gerçekleştiğiniz az önce belirttik. Bu yüzden ihracat yapacağımız ürünleri genel olarak internet üzerinden bulabiliriz. İçeriğin devamına inerek bu müşterileri nereden bulabileceğinizi, nasıl ürün gönderimi ve ödeme alabileceğinizi anlatacağım.

 • Amazon

Bilindiği üzere Amazon.com dünyadaki en büyük pazaryerlerinden biridir. Neredeyse her ülkede yoğun olarak kullanılmakta, faaliyet göstermediği ülkelere de yeni yeni girişimlerde bulunmakta ve depolarını açmaktadır. Aynı zamanda avrupa ülkelerinde en iyi alışveriş sitesi olarak da bilinmekte ve yoğun olarak kullanılmaktadır. Amazon üzerinde satış yapmak için satış yapacağınız ülkeleri belirleyerek o bölgeler üzerindeki amazon web sitesi üzerinden hesap oluşturmanız gerekli. Adımları gerçekleştirip hesabınızın onaylanmasını beklemelisiniz. Hesabınızın onaylanmasının ardından ürünlerinizi listeleyerek ürünlerinizi listeleyebilirsiniz.

Site adresi: Amazon.com

 • Ebay

Ebay, yurt dışında yoğun olarak kullanılan pazaryerlerinden biridir. Burada bir çok satıcı yer almakta. Aynı amazon için yaptığınız gibi burada da hesap oluşturarak onaylanmasını bekleyebilir, ardından ürünlerinizi satışa sunarak listeleyebilirsiniz. Türkiye’de Gittigidiyor üzerinden satış yapıyorsanız zorlanma ihtimaliniz biraz daha azdır. Çünkü gittigidiyor Ebay şirketidir ve mantığı aynıdır.

Site adresi: Ebay.com

 • Aliexpress

Ülkemizde aliexpress sadece çinden ürün almak için kullanılan bir web sitesi olarak bilinmekte. İlk başlarda böyle olsa da şu anda tüm dünyadan satıcılar bu platform üzerinde üyelik açarak satış yapabiliyor. Aliexpress’de satış hacminin çok yüksek olduğu e-ticaret sitelerinden biridir. Yurtdışına ürün satmak için kullanılması gereken pazaryerlerinden biridir.

Site Adresi: Aliexpress.com

 • Etsy 

Çıkış amacı el yapımı ürünlerin satıldığı bir pazaryeri oluşturmak. Halen de bu şekilde devam etmektedir. Eğer ürünleriniz el emeği ile yapılıyor ise yurt dışına satış yapabilmek için bu platformu kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederim. Çoğu zaman el yapımı bir şey almak isteyenlerin ilk bakacağı yer burası oluyor.

Site adresi: Etsy.com

 • Sosyal Medya

Sosyal medya platformlarını dünya üzerinde kullanmayan ülke neredeyse yok. Bu yüzden yurt dışında birine ulaşarak e-ihracat yapabilmenizin en kolay yollarından biri sosyal medya platformlarını kullanmak. Özellikle Facebook üzerindeki grupları kullanabilirsiniz. Belirlediğiniz ülke konumlarından marketplace üzerinden ürünlerinizi listeleyerek e-ihracat gerçekleştirebilirsiniz. Yine aynı şekilde Instagram üzerinde yabancıları hedefleyerek paylaşımlar yapabilir, iletişim kurabilir ve satış gerçekleştirebilirsiniz.

 • Web siteniz 

E-ihracatı yapabileceğiniz en iyi platform, kendi web sitenizdir. Kendi siteniz üzerinde tasarımlarınızı ve ürünlerinizi listeleyebilir, sosyal medya, Google ads, Facebook ads, SEO gibi dijital pazarlama çalışmaları ile e-ihracatınızı gerçekleştirebilirsiniz.

E-İhracatta Kolay Şekilde Müşteri Bulma Sırları

Dünyanın neresine giderseniz gidin eğer bir ürün ya da hizmet satmak istiyorsanız yapacağınız tek bir şey var; Pazarlama. Pazarlama kanallarını kullanmadan hem yurt içi hem de yurtdışı satış yapma ihtimaliniz çok düşük ve yetersiz kalır. Ne kadar fazla pazarlama kanallarını ve methodlarını kullanırsanız hem marka bilinirliliği sahibi olmanız hem de satış yapmanız daha fazla artacaktır.

E-İhracat Pazarlama Kanalları: 

 • Facebook
 • İnstagram
 • Google ADS
 • Facebook ADS
 • SEO
 • İçerik Pazarlaması

gibi dijital pazarlama yöntemlerini kullanarak e-ihracat için müşteri bulabilirsiniz.

 

 

Oguzhan

Ben Oğuzhan Şentürk. Profesyonel olarak gerçekleştirdiğim dijital pazarlama ve SEO bilgilerimi sizlerle paylaşıyor daha fazla kişiye doğru bilgiyi ulaştırmayı hedefliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

81 − = 80