fbpx
SEO

Alexa Mayıs 2022’de Kapanıyor!

25 yıldır hizmet veren, SEO uzmanları için birçok işi kolaylaştıran Alexa.com 1 Mayıs 2022 tarihinde kapanacağını açıkladı. Bir çok özelliği ile ön plana çıkan, özellikle geçtiğimiz zamanlara kadar backlink ya da devri alınacak sitelerin özellikle alexa sıralamasına bakılırdı. Bunca yıl hizmet vermiş 3.parti SEO araçları ile ön plana çıkan bu servisin kapanması aslında bizi bir nebze de olsa üzdü.

Alexa kapanıyor

Alexa.com sitesinde yayınlanan bildirimin görüntüsünü görebilirsiniz. Dilerseniz alexa.com‘u ziyaret ederek kendiniz inceleyebilirsiniz.

Alexa Nedir?

Alexa, SEO uzmanlarının işini kolaylaştıran, sitelerin analizini çıkarmaya yarayan, gerek içerik, gerek SEO hatalarının tespitinde önemli rol gösteren araçlardan biriydi. Son yıllarda popüleritesini oldukça yitirmeye başlamış, yerini diğer SEO araçları doldurmaya başlamıştı. Fakat halen Alexa sıralamasını birçok kullanıcı göz önüne alarak o sitelerden tanıtım yazısı ve backlink almaya devam ediyordu.

Alexa Sıralaması SEO kriteri midir?

Alexa, kendi içinde geliştirdiği araçlara göre analiz yapılmasını sağlayan 3. parti bir uygulamadır. Kendi içerisinde yaptığı sıralama ya da yazılımlar aslında bir SEO kriteri değildi. Çünkü SEO, Google ve arama motorlarının kurallarına göre gerçekleştirilen bir durumdur. Günümüzde halen sıralamayı oldukça önemseyen kişiler mevcut. Önceden sıralamanın bir önemi yok denilemezdi fakat ortalama 3 yıldır bu değerini kaybetti.

Alexa Alternatifi SEO Araçları

Açıkcası alexa kullanımını yitirmiş olsa da halen kullanıldığı ve ara ara destek alındığı kaçılmaz bir durum. Sizler için alexa yerine kullanabileceğiniz diğer araçları sıraladım. Alternatif olarak bu araçları kullanabilirsiniz:

  • Ahrefs
  • Semrush
  • Moz
  • SEO Power Suite

Ahrefs ve semrush aslında Alexa’ya göre daha gelişmiştir. Tek başına yeterli olacaktır. Fakat farklı farklı araçlar ile tekrar analiz yapmak isteyenler diğer alternatifleri değerlendirebilirler. Özellikle SEO power suite şu sıralar oldukça ilgi duyulan bir araç. Denemenizi tavsiye ederim.

Oguzhan

Ben Oğuzhan Şentürk. Profesyonel olarak gerçekleştirdiğim dijital pazarlama ve SEO bilgilerimi sizlerle paylaşıyor daha fazla kişiye doğru bilgiyi ulaştırmayı hedefliyorum.

İlgili Makaleler

4 Yorum

    1. Bunun aslında böyle olmaması gerektiğini sürekli belirttik ama halen devam ediyordu. Alexa değeri kolaylıkla manipüle edilebiliyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 45 = 48